České řeky letos zažijí nebývalý nápor vodáků. Na vodu se vypraví až 130 tisíc lidí, což je o téměř pětinu více než loni, odhaduje analytická společnost Mag Consulting na základě průzkumu, který provedla v uplynulých dnech.
"Po přechodném poklesu v roce 2008 dochází opět od loňska k nárůstu," uvedl ředitel Mag Consulting Jaromír Beránek. Vývoj na řekách má podle něj několik příčin, z nichž nejdůležitější je nepřímá úměra s vývojem ekonomiky. "Když se ekonomice daří a lidé mají peníze, jedou na dovolenou do zahraničí, což byl případ rekordního roku 2008. Naopak loni a letos hledají lidé levnější alternativy dovolené v tuzemsku," uvedl Beránek.
Půjčení kanoe s pádly a barelem na osobní věci stojí zhruba 200 korun za den, zapůjčení raftu pro osm osob přijde partu vodáků denně na 700 korun. Za jednu noc pod stanem v kempu zaplatí vodáci zhruba 30 korun. Ceny se od minulých let zásadně neliší. Největší položkou v nákladech na říční dovolenou tak často bývá alkohol.
Zájem o řeky je dán kromě ekonomiky i demografickým vývojem. Podle průzkumu jezdí na vodu především party studentů a mladé rodiny s jedním dítětem. Rodiče často brázdili řeky za studentských let a nyní se s potomkem vracejí. Asi deset procent plavidel tvoří rafty, kde jsou často k vidění i tři rodinné generace.
ČTĚTE TAKÉ: Utonulých přibývá. Vodácká sezona začala
Sjíždění řek je tradiční formou české dovolené; poslední dobou se však letní řeky podobají dálnicím. Nejoblíbenější rekreační vodní cestou je tradičně horní Vltava a Ohře. Oblíbené jsou také Berounka s Lužnicí a Otavou, méně se sjíždí Morava. "Odvrácenou stranou masového vodáctví jsou černá tábořiště, která letos vznikají v nebývalé míře," upozornil Beránek.
Foto: Robert Sedmík