Další českou památkou, která patří mezi časté turistické cíle, je Český Šternberk. Je v soukromém vlastnictví Zdeňka Sternberga a nachází se asi padesát kilometrů od Prahy poblíž řeky Sázavy. I zde pro návštěvníky v hlavní turistické sezoně přichystáno několik zajímavých doprovodných programů.
"Na hradě lze vidět pouze jeden hlavní okruh a není možné rozšíření, jelikož je hrad z části obýván svým majitelem, ale i tak zde uvidíte celkem patnáct místností, ve kterých zhlédnete například mobiliář, obrazy a největší sbírku mědirytin," prozradila on-line deníku TÝDEN.CZ kastelánka hradu Zuzana Míková.
Něco málo z historie
Hrad Český Šternberk dominuje již déle než 760 let krajině středního toku Sázavy a tyčí se na strmém skalnatém břehu. Byl založen v roce 1241 Zdeslavem z rodu Divišovců. Ve čtrnáctém století byl zdokonalen obranný systém výstavbou třípatrové věže na severu spojené s hradem hradbou.
V roce 1467 byl dobyt královskými vojsky Jiřího z Poděbrad. Na přelomu 15. a 16. století byl značně zničený hrad rozsáhle zrekonstruován a rozšířen o jižní válcovou věž a hladomornu. V roce 1841 jej kupuje Zdeněk ze Sternberga z rodové linie Konopišťských a v roce 1949 je hrad vyvlastněn. Současnému majiteli Zdeňku Sternberkovi byl vrácen na začátku 90. let.
Na co se těšit
"Prohlídka hlavní expozice trvá padesát minut. Trasa vede patnácti bohatě zařízenými prostorami. Navštěvník prochází rozlehlým, skvostně vybaveným rytířským sálem s mnohými cennými artefakty, vzácně vyzdobenou kaplí sv. Šebestiána, žlutým salonem s raně barokní štukaturou zařízeným ve slohu Ludvíka XVI. a vstupuje do dámské komnaty," popisuje Zuzana Míková.
"K vidění je zde vzácná sbírka mědirytin - celkem jich je 545 - týkají se dob třicetileté války a obsahují plány měst, bitev a portréty vojevůdců. Na zdi visí také panflety, což jsou rytiny, které glosovaly situace, které se v té době udály," doplňuje kastelánka. Další expozicí, kterou stojí za to vidět, je hladomorna.
Také doprovodný program hradu Český Šternberk bude přes léto bohatý. "Je připravena výstava s názvem Oblékáme princezny, průvodkyně budou provázet v ručně šitých kostýmech inspirovaných gotikou," vysvětluje Míková. Výstava bude k vidění od 14. června do 26. července. "Za zmínku stojí také expozice s názvem Když moři vládly plachty, jde o výstavu modelů historických plachetnic Pavla a Tomáše Firstových," dodává.
V termínu od 30. do 31. května je připravena akce s názvem Dětská prohlídka a od 24. do 25. října zde můžete zase vidět akci s názvem Putování šternberskou historií. "Jde o netradiční prohlídky v kostýmech, kdy se v každé místnosti bude odehrávat scénka z historie hradu nebo rodu Šternberků," láká návštěvníky kastelánka.
Návštěvní doba a cena vstupného
Prohlídky hradu Český Šternberk lze objednat po celý rok, v hlavní sezoně je možno jej navštívit od dubna do října o víkendech a svátcích od 9 do 17 hodin. Od května do září denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin a červen, červenec, srpen denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin.
Základní vstupné hlavní expozice činí 100 korun, pro studenty a důchodce 65 korun a pro děti do 15 let 50 korun. I hrad Český Šternberk letos po dvou letech zdražoval, loni návštěvníci za prohlídku zaplatili o patnáct korun méně.
Foto: Robert Sedmík