Deset nejnebezpečnějších zemí na světě

Relax
5. 12. 2010 09:07
Irák
Irák

Krádeže, loupeže, únosy, znásilnění nebo vraždy. Podívejte se, ve kterých zemích je kriminalita natolik vysoká, že je server Most Interesting Facts zařadil do žebříčku těch nejnebezpečnějších na světě.

Rusko
Největší země světa se sice všude pyšní svojí obrovskou armádou, která ji dokonale ochrání v mezinárodních konfliktech, ovšem svoji vnitřní situaci, v níž má velmi významné slovo mafie, příliš nezvládá. Vražda se tu stane každých osmnáct minut, takže je tu denně zabito průměrně 84 lidí.

BrazílieBrazílie
Vysoká míra chudoby zapřičiňuje obrovské množství trestných činů, které jsou v Brazílii na denním pořádku. Gangy a organizovaný zločin však nemají na svědomí jen civilisté, ale i vysoké procento zaměstnanců policejních sil.

Jihoafrická republika
Ani fakt, že se tu konal světový šampionát ve fotbale neskryje vysokou míru chudoby, sexuálních zločinů ani nebezpečný počet nelegálně držených zbraní. Kromě toho tu žije zhruba deset milionů lidí s AIDS. Většina z nich se přitom nakazila od člověka, s nímž neměla žádný vážnější vztah, nebo s nímž měla sex nedobrovolně.

Burundi
Malá země ve Střední Africe patří k těm, v nichž proti sobě válčí kmeny Hutů a Tutsiů. Oficiálně byl tento spor sice už ukončen, ovšem kmeny se v zemi s ne úplně demokratickým režimem bouří i nadále. Důsledkem je chudoba, časté únosy, loupeže a jiné závažné trestné činy, které místní policie nedokáže dostat pod kontrolu.

Antarktida
Antarktida sice není stát a má nulové procento kriminalitiy, přesto jde o velmi nebezpečné místo, kde teploty často klesají na mínus šedesát stupňů a fouká vítr o rychlosti vyšší než sto kilometrů v hodině. Šance na přežití je tu opravdu malá. Všude je jen samý led, žádné nemocnice ani telekomunikační signál.

AfghánistánIrák
Už od dob studené války je tahle země považovaná za jednu z nejnebezpečnějších. Po útocích z 11. září 2001 se pak její pověst ještě zhoršila. Probíhá tu řada válek, které se zdají být nekonečné. Sebevražedné útoky, konflikty etnických skupin, obchod s opiem ani nášlapné miny tu nejsou nic neobvyklého.

Somálsko
Jedna z nejchudších zemí světa nemá stabilní vládu, proto stát "řídí" vlády jednotlivých místních klanů, které proti sobě neustále bojují. Lidé v čele tohoto státu jsou zkorumpovaní, díky čemuž tu roste nejen chudoba, ale i počet nekontrolovatelných pirátských skupin.

Súdán
Války, ničení a hladomor, tak vypadá běžný život v Súdánu. Za posledních padesát let tu byly zavražděny více než dva miliony lidí. Situaci pak ještě zhoršuje suchá půda, která nedává příliš možností obživy. Nikdo bohužel neví, kdy bída a terorismus v Súdánu skončí.

Kolumbie
V roce 1998 tu bylo uneseno téměř dva a půl tisíce lidí, z nichž sto čtyřicet skončilo násilnou smrtí. Statistika z roku 2006 uvádí, že ze sta tisíc lidí bude zavražděno 69. Kolumbie je však také známá díky obchodu s kokainem, kvůli kterému vznikají nekonečné boje a konflikty.

Irák
Od vlády Saddáma Husajna se země neustále potýká s útoky Al-Kajdy, kurdským a sunnitským povstáním, ale i s útoky amerických vojáků. Mír je tu opravdová vzácnost a zoufalství místních lidí tu roste každým dnem. Lidé jsou tu připraveni zabíjet pro víru i jídlo. Každodenně tu proto umírá spousta nevinných obětí.

Autor: - zde -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ