Deset nejpřeceňovanějších turistických míst

Relax
21. 2. 2013 10:56
Stonehenge.
Stonehenge.

Pomalu se blíží jaro a léto a možná je právě teď čas rozhodnout se kam vyrazit na dovolenou. Server Usatoday při té příležitosti sestavil seznam deseti známých turistických míst, která jsou přeceňována a ve skutečnosti své pověsti nedostávají. Zároveň nabízí i alternativu, kterou je lepší navštívit.

Stonehenge

Slavné seskupení menhirů v jižní Anglii vypadá možná na pohlednicích monumentálně; fotografie už ovšem nezobrazují, že tisíce let stará památka je vklíněna mezi dvěma rušnými silnicemi. Navíc se ke kamennému kruhu ani nedostanete - i když zaplatíte poplatek, můžete si je prohlédnout jen zpovzdálí. Turisté si totiž dříve vydloubávali kusy kamenů jako suvenýr. Usatoday doporučuje tedy raději navštívit vesnici Avebury, které leží 25 mil od Stonehenge a je celé zasazené do kamenného kruhu

Blarney Stone

Získat dar výmluvnosti není jen tak.Blarney Stone je kámen zabudovaný do cimbuří hradu Blarney v jižním Irsku. Legenda praví, že ten, kdo kámen políbí, získá dar výmluvnosti. Ovšem je třeba zvážit, kolik lidí denně kámen políbí; možná byste svoji nově nabytou výmluvnost mohli zaplatit nějakou nemocí. Navíc se povídá, že místní považují za vtipné vplížit se ke kameni po uzavření hradu a použít jej místo toalety. Možná je tedy lepší (a zdravější řešení) se jednoduše porozhlédnout po celém hradu, který rozhodně stojí za vidění.

Pyramidy v Gize

Když se řekne pyramidy, asi si všichni představíme monumentální stavby stojící osamoceně v poušti a skrývající nejrůznější poklady. Vydáte-li se do Gizy, dobrodružství jako z Indiana Jonese rozhodně nečekejte; pyramidy se necházejí jen kousek od předměstí Káhiry na dohled od občerstvení KFC a Pizza Hutt. Místní prodejci jsou navíc prý jedni z nejneodbytnějších na světě a pro prodání velblouda udělají takřka cokoliv. Navíc je už i zakázáno lézt na pyramidy. Místo toho se raději vydejte k méně zalidněným pyramidám v Dahšúru, kde byste si spíše mohli vychutnat atmosféru místa.


Šikmá věž v Pise

Šikmá věž není jedinou atrakcí Pisy.

Jak píše Usatoday, poté, co uděláte klasické snímky, jak se opíráte o věž, zjistíte, že vlastně nemáte u věže už moc co dělat. Místo pouhého zírání na věž si prohlédněte dóm Panny Marie Nanebevzetí  pěti lodní románskou baziliku, i celé město, které nabízí historické budovy a paláce, hřbitovy a další kostely.

Staroměstský orloj

Můžeme se cítit trochu dotčeni, ale Usatoday zahrnul mezi nejpřeceňovanější památky světa i pražský orloj. Možná se jedná o nejstarší funkční orloj na světě, ale kromě prohlížení si obřích hodin v mačkajícím se davu, toho mnoho nenabízí. Server doporučuje přijít přesně v celou, protože čekat tři čtvrtě hodiny na figurky apoštolů se mnoho nevyplatí. Jako variantu můžete zvolit pařížské Musée d'Orsay, které v překrásné budově bývalého nádraží nabízí mnoho překrásných hodin.

Times Square

Na Times Square to žije.Je skoro v každém filmu odehrávajícím se v New Yorku a jedním ze symbolů města. Křižovatka na Manhattanu osvětlená obřími barevnými neony a stejnojmenná oblast bloků je cílem mnoha turistů. Sídlí tu mnoho firem a známých řetězců. Místní se jí ovšem vyhýbají širokým obloukem a nerozumí těm davům, které si na Times Square musí koupit zeleninu, bonbony M&M's, či si jen fotografovat světelné reklamy. Když se nechcete mačkat v davu, jděte raději do Museum Mile, na páté avenue, kde toho uvidíte víc. A stánek s hot dogy by tam měl být také.

Hollywoodský chodník slávy

Hvězdami pokrytý chodník na Hollywood Boulevard v Los Angeles je již takřka ikonický. Ale není lepší se podívat, jak slavná hvězda vypadá, nebo co udělala, než si jen prohlížet jména v chodníku? Okolní ošumělé ulice navíc moc nedostávají slavné pověsti místa a společně s nejrůznějšími existencemi převlečenými za superhrdiny nemile překvapují příchozí turisty. Možná je tedy lepší vydat se do místního Muzea voskových figurín Madamě Tussaud, kde alespoň uvidíte, jak v chodníku zvěčněné celebrity vypadají.

Čurající chlapeček

Čurající pes, absurdnější varianta slavného Čurajícího chlapečka.Nejslavnější bruselská socha přitahuje stále mnohé turisty, ale co je na ní vlastně tak zajímavého, podivuje se Usatoday. Nejen, že pozorovat nahé čurající dítě je poněkud zvláštní, ale mnozí příchozí jsou zklamáni, když zjistí, že bronzová soška je opravdu malá. Když máte štěstí a přijdete při speciální příležitosti, můžete vidět chlapečka v kostýmu, nebo si načepovat pivo, které občas nahrazuje vodu ve fontánce. Místo notoricky známého chlapce je možná tedy lepší navštívit dvě méně známé, ale možná ještě absurdnější fontánky v Bruselu - čurající holčičku a čurajícího psa. Alespoň se budete mít opravdu čím pochlubit na Facebooku.

Ciudad Mitad del Mundo

Tento"střed světa" se nachází v Ekvádoru asi 20 kilometrů od města Quito. Žlutá čára a třicetimetrový památník zde sice vyznačují rovník - nula stupňů zeměpisné šířky, ovšem ten skutečný střed světa se nachází o 240 metrů dál na sever. Na obhajobu honosného parku je ale třeba zmínit, že byl postaven ještě před vznikem GPS... V Ekvádoru si tedy můžete pořídit pár fotek a za skutečným středem světa si zajet do anglického Greenwiche, který vyznačuje nula stupňů zeměpisné délky, a kde zlatá linka opravdu leží tam, kde má.

Malá mořská víla je docela stranou od centra.Socha Malé mořské víly

Malá mořská víla, postava dánského pohádkáře Hanse-Christiana Andersena je jeden ze symbolů Dánska, nicméně její socha - podobně jako Čurající chlapeček - vypadá na fotografiích mnohem lépe než ve skutečnosti. Nejen, že socha leží docela stranou od centra, ale navíc se jedná o kopii. Originál je umístěn na nezveřejněném místě, což vzhledem k faktu, že kopie byla v minulosti již poničena vandaly, odstřelena třaskavinami a připravena o obličej i hlavu, docela rozumný tah. Ovšem, když už jste u sochy, můžete navštívit přilehlou bývalou pevnost Kastellet a nebo se jednoduše podívat (i vylézt) na sochu samotného Andersena na kodaňském náměstí Rådhus, nebo - máte-li to víc po cestě- v newyorském Central Parku.

Autor: - vav -Foto: ČTK , syque.com, Valérie Vitoušová

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ