Do Horšovského Týna <span>za připomínkou třicetileté války</span>

Relax
4. 10. 2008 08:02
 Výstava v Horšovském Týně připomíná konec třicetileté války.
Výstava v Horšovském Týně připomíná konec třicetileté války.
Výstava v Horšovském Týně připomíná konec třicetileté války.Unikátní výstavu, která připomíná letošní 360. výročí uzavření Vestfálského míru a konce takzvané třicetileté války, nabízí do konce letošní návštěvnické sezony Erbovní sál státního zámku v Horšovském Týně na Domažlicku. O říjnových víkendech zde mohou lidé vidět výstavu Maxmilián Trauttmansdorff a Vestfálský mír, jejíž součástí je několik unikátních historických artefaktů, řek památkář David Růžička.

Dobu jednoho z nejdelších a nejhrůznějších válečných konfliktů v dějinách Evropy připomíná na výstavě kromě dokumentů z doby války, tehdejší zbroje a zbraní také například řád Zlatého rouna či husí brk, kterým byl Vestfálský mír podepsán.

K vidění je sedm svazků s veškerými mírovými dokumenty a dohodami podepsanými na konci války. Jediný výtisk těchto dokumentů v ČR patří knihovně v Horšovském Týně, uvedl Růžička. Tehdejší majitel horšovskotýnského panství Trauttmansdorff byl totiž při podpisu smlouvy přímým zástupcem habsburského císaře Ferdinanda III.

Výstava v Horšovském Týně připomíná konec třicetileté války.Válka je podle Růžičky podávána různě - jako náboženský konflikt mezi katolíky a protestanty, jako soupeření hospodářsky prosperující západní Evropy se zaostávající Evropou střední nebo jako úsilí o zachování principu absolutní panovnické moci.

Horšovský Týn byl s válkou úzce spojen dvěma osobami, každou z opačné strany konfliktu. "Vilém z Lobkovic náležel k předním vůdcům protihabsburského povstání a Horšovský Týn na začátku konfliktu ztratil, Maxmilián z Trauttmansdorffu byl jedním z nejbližších spolupracovníků habsburských císařů Ferdinanda II. a Ferdinanda III. a město pro sebe a své potomky na dlouhou dobu získal," popsal Růžička.

Závěrečných jednání o konci války se účastnilo 153 delegátů. Mírová smlouva o 128 bodech byla slavnostně podepsána 24. října 1648 na radnici v Münsteru, pak na biskupství v Osnabrücku. Maxmilián z Trauttmansdorffu je podepsán na prvém místě jako přímý zástupce Ferdinanda III.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ