Do kolika pražských památek na vozíku? <span>Do osmi</span>

Relax
18. 6. 2008 17:05
Praha zůstává složitě dostupná.
Praha zůstává složitě dostupná.
Praha zůstává složitě dostupná.Turisté na vozíku se bez pomoci dostanou jen do osmi z vyznačených dvou set objektů v Pražské památkové rezervaci. Dokazuje to právě vydaný Atlas přístupnosti.

Památky v historické části hlavního města jsou rozděleny do tří kategorií označených barevnými piktogramy. Modré jsou přístupné bez pomoci a vozíčkáři se do něj můžou vydat jako každý jiný člověk bez předchozí domluvy. Zelené jsou přístupné s dopomocí a červené objekty jsou s vozíkem téměř nepřístupné.

Ve výběru dvou set objektů výrazně převládá zelené označení - samotný vozíčkář se dostane jen do části z nich. 

 Kam bez pomoci?
-
Belveder (jen vchodem od Chotkových sadů)
- Botanická zahrada (jen skleníky)
- Františkánská zahrada
- Kampa
- Muchovo muzeum
- Staroměstské náměstí
- Valdštejnská zahrada

- Staré purkrabství na Vyšehradu

Modrých piktogramů připadá na celou pražskou památkovou rezervaci podle atlasu osm. Z toho jsou čtyři zahrady a jedno náměstí. Dále uspělo jedno soukromé muzeum, Letohrádek královny Anny (ovšem jen jeden jeho vchod) a Staré purkrabství na Vyšehradě.

Atlas vydal pražský magistrát, ale připravila ho Pražská organizace vozíčkářů, která se o něj pokoušela už řadu let. Narážela však na nezájem města. Všechny objekty a oblasti prošli zástupci organizace osobně.

"V každé z návštěv památky jsme zkoumali zdánlivé detaily, které jsou ale pro osoby s pohybovým omezením klíčové. Jde například o neudržovanou historickou dlažbu z velkých nerovných kostek, sklony chodníků, šíři dveří, bezbariérové toalety, schody, existenci ramp a výtahů," shrnula Milada Burčíková z organizace.

Nejen co a kde, ale i kudy

Na podrobných mapách v měřítku 1:400 najdou turisté na vozíku nejen to, kam se vypravit (a je-li to pro ně vůbec možné), ale i jak. Vyznačeny jsou zastávky nízkopodlažních tramvají, stanice metra s výtahy, parkovací místa pro hendikepované a doporučené směry pohybu.

Turisticky velmi zajímavé jsou čtyři základní trasy po Hradčanech, Malé Straně a Starém Městě, kudy se okolo nejzajímavějších míst dá projet na vozíčku. Najít v centru Prahy delší úsek, kde by se dalo projet bez problému, je totiž skoro nemožné (na vině je i nerovný sklon ulic, kočičí hlavy, kopcovitý terén atd.).

Bezbariérové trasy on-line můžete nalézt i na webu organizace www.pov.cz/cd-rom/startwww.htm.

Atlas můžou využít i zahraniční turisté, všeobecná část je i v angličtině a legenda v osmi jazycích.

Dva tisíce vydaných exemplářů budou k dostání v infocentrech Pražské informační služby a CzechTourismu na Staroměstském náměstí, v infocentru magistrátu na Mariánském náměstí, ve Škodově paláci v Jungmannově ulici a v kanceláři Pražské organizace vozíčkářů v Benediktinské 6.

Foto: Profimedia

Další čtení

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ