Do krajiny <span>Tovaryšstva Ježíšova</span>

Relax
15. 9. 2008 08:00
Poutní kostel Panny Marie
Poutní kostel Panny Marie
Poutní kostel Panny MarieNavštivte město Luže a hrad Košumberk, dějiště jednoho z nejpůsobivějších historických románů české literatury. Jiří Šotola napsal „Tovaryšstvo Ježíšovo" na své chalupě v Dolích u Luže. Popisuje dramatickou dobu příchodu jezuitů do ještě dosti vzpurných Čech, obracení na víru a vznik zdejšího slavného poutního místa.

Zázračný Chloumek

Poutní kostel Panny MariePoutní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Chloumku - vysoký dvouvěžový chrám s monumentálním přístupovým schodištěm - je vidět zdaleka. Nádherný je na něj pohled zejména z věží Košumberka.

Kostel vznikl podle návrhu významného barokního architekta Pavla Ignáce Bayera v letech 1690-1695 a vystavěl jej neméně významný italský architekt G. B. Alliprandi. Stavba je dodnes nejen důležitým poutním místem, ale i významnou památkou raného baroka. V blízkosti kostela vznikla i barokní jezuitská rezidence, několikrát přestavovaná.

Synagoga.Židovské památky nadosah

Pozoruhodné je i samo město, jehož centrum bylo prohlášeno chráněnou památkovou zónou. Působivé je čtvercové náměstí, řady poloměstských, polovenkovských domů, historická radnice (upravená roku 1855), barokní morový sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého a v jádru středověký, barokně přestavěný chrám sv. Bartoloměje.

Ve městě se také zachovala židovská synagoga z doby kolem roku 1780 a za městem židovský hřbitov z cennými náhrobky ze 17. století i z pozdější doby. Další židovský hřbitov se nachází u nedalekých Hroubovic.

Na co v Lužích nezapomenout

Pivovarská hospoda.
1. Poutní areál

2. Hrad Košumberk

3. Uličky města Luže

Slavatové a jezuiti

Historie Luží je spjata zejména s hradem Košumberk, jehož zříceniny se nacházejí na okraji města. Patřil pánům z Chlumu a Košumberka a později Slavatům z Chlumu a Košumberka - významným představitelům české katolické šlechty - Vilém Slavata patřil k defenestrovaným za druhé pražské defenestrace roku 1620. Po nich získali panství jejich příbuzní, páni z Hiesleru. A roku 1690 hraběnka z Hiesleru panství darovala jezuitům. Ti se zasloužili o vznik zdejšího slavného poutního místa a právě příběh darování, zázračné zjevení a stavba poutního místa je náplní Šotolova románu.

Košumberk.Zříceniny hradu Košumberka nad údolím Novohradky působí monumentálně. Hrad plášťového typu (s obvodovou hradbou) byl založen na konci 13. století, renesančně přestavěn a od 18. století chátral. A protože stál v těsné blízkosti městečka, byl hojně rozebírán na stavební kámen. Dá se tedy říci, že Košumberk je v Lužích všude. Pod hradem se nachází budova starého pivovaru a nedaleko ještě půvabná trojboká kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1761.

Hezká je procházka přírodou od hradu do nedaleké Skutče. Ale takových procházek je kolem Luží více.

Foto: Vladislav Dudák, Profimedia (1x)

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ