Do <span>Pekla ani na Rozkoš</span> raději ne, varují hygienici

Relax
22. 7. 2010 18:10
V některých místech je lepší se koupání vyhnout (ilustrační foto).
V některých místech je lepší se koupání vyhnout (ilustrační foto).

Po cachtání ve vodě může někdy nejen svědit kůže (ilustrační foto).Voda v mnohých přírodních koupalištích v Česku je sice dobrá a lidé se tam mohou koupat, hygienici ale varují, že nová vlna veder může situaci zhoršit. Už nyní platí zákaz koupání ve vodní nádrži Bystřička na Vsetínsku, v rybníku Peklo v Polné na Jihlavsku, u autokempinku ve vodní nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku či v přehradě Skalka na Karlovarsku. Problémy jsou i na jihu Čech. Mnohde se tvoří sinice, jimž teplé počasí vyhovuje. Sinice působí potíže citlivějším jedincům, dětem a těhotným ženám. 

Velké množství sinic je ve vodní nádrži Bystřička na Vsetínsku. Kvalita vody se zhoršila rovněž v rybníku Peklo v Polné na Jihlavsku, kde kromě sinic přibyl zvýšený obsah fosforu a mikrobiologického znečištění. Toxické sinice se několik týdnů množí i v Žermanické přehradě na Frýdecko-Místecku. Sinice se u lidí projeví například vyrážkou, zarudnutím kůže, svěděním i rýmou, někdy i pálením očí. 

V některých místech je lepší se koupání vyhnout (ilustrační foto).Ve vodní nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku je zvýšený výskyt vodního květu. Na jihu Čech je nevhodná voda ke koupání na čtyřech místech - zhoršená kvalita vody přetrvává na plážích v Lipně nad Vltavou a na Orlické přehradě ve Vojníkově, Podolsku a Radavě. Po vykoupání by se lidé měli osprchovat čistou vodou a převléknout plavky. 

Kvalita vody se zhoršila v některých přírodních koupalištích Plzeňského kraje, ale na žádném ze zhruba tří desítek sledovaných míst hygienici neoznačili vodu za nevhodnou ke koupání nebo nebezpečnou. Vhodná ke koupání zůstává zatím voda v koupalištích Karlovarského a Jihomoravského kraje. Na Karlovarsku je výjimkou přehrada Skalka, ve které platí od minulého týdne zákaz koupání. Na jižní Moravě panuje zhoršená situace v Brněnské přehradě. Naopak výrazně se zlepšila kvalita vody v přírodním koupacím biotopu v Kovalovicích na Brněnsku. 

Vodní koupaliště v létě lákají (ilustrační foto).V Ústeckém kraji mají problémy s kvalitou vody nádrže v Chabařovicích a ve Varvažově na Ústecku, koupání tam ale nebezpečné není. V Chabařovicích je zvýšené riziko akutního onemocnění při náhodném požití vody, ve Varvažově rozbory opakovaně prokázaly vyšší výskyt sinic. V Pardubickém kraji naopak pomohly vydatné deště z konce minulého týdne, které zastavily pozvolný nástup mikroorganismů. 

Velmi dobré koupání nabízejí koupaliště v Libereckém kraji. Třeba u Máchova jezera zažívají největší nápory o víkendech, kdy počet návštěvníků překračuje i 5000. Alergici a citliví lidé by se nicméně měli raději vyhnout přírodním nádržím v Dubici na Českolipsku a Hamru na Jezeře, kde se objevily sinice. 

ČTĚTE TAKÉ: Balt ovládly sinice. Rujana zatím odolává

Dobrá a vhodná ke koupání je voda ve všech přírodních koupalištích v Praze, také většina sledovaných koupališť ve Středočeském kraji má vyhovující kvalitu vody. Hygienici pouze nedoporučují koupání citlivým jedincům v Županovicích na Slapské přehradě a v Komárovském rybníku na Mladoboleslavsku. Závažné problémy nejsou v koupalištích na Olomoucku.

Foto: archiv Týdne, Petra Mášová, ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ