Nové vodní radovánky, adrenalinové sporty
v Tatrách, středověká kuchyně na Spišském hradě či zrekonstruovaný antický tábor v Bratislavě-Rusovcích patří mezi atrakce, na něž chce letos Slovensko přilákat opět více zahraničních turistů. Loni jich tam zavítalo 1,6 milionu. Z toho bylo zhruba 30 procent Čechů, kteří jsou nejvýznamnější skupinou návštěvníků z ciziny.
Čechů jezdí na Slovensko v posledních letech stále víc a tato země je domácími turisty druhou nejnavštěvovanější po Chorvatsku. Slovenská ubytovací nařízení cestovního ruchu loni podle statistiky tamního ministerstva hospodářství navštívilo 455 tisíc návštěvníků z ČR, meziročně o sedm procent víc. I v letošním prvním čtvrtletí se projevil nárůst, uvedla Klára Badinková ze Slovenské agentury pro cestovní ruch.
Čeští experti se v odhadech letošního zájmu Čechů o Slovensko neshodují. Jaromír Beránek z analytické firmy Mag Consulting předpokládá menší pokles. Slovensko je podle něho totiž pro Čechy letos o 15 až 20 procent dražší, protože tam stouply ceny za služby cestovního ruchu a navíc posiluje slovenská koruna.
Naopak podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury má být Slovensko černým koněm letošní sezony. "Dá se hovořit o znovuobjevení Slovenska," řekl dříve ČTK s tím, že k východním sousedům údajně směřují především starší lidé, kteří si užívají tzv. wellness, tedy masáže, bahenní koupele, perličkové lázně apod. Velkou výhodou Slovenska je také jazyková blízkost.
Zájemci o dovolenou či výlet na Slovensko mohou získat přehledné údaje například na nových webových stránkách Slovenské agentury pro cestovní ruch www.slovakiatravel, kde naleznou textové i interaktivní informace, mapy, zajímavosti či trasy po Slovensku.
Foto: archiv