Ves Dobřív leží při úpatí Brd na Padrťském potoce asi 6 kilometrů východně od Rokycan. A že je vsí z turistického hlediska skutečně neobyčejně pestrou, si nyní ukážeme.
Příroda
V okolí Dobřívu rostou husté brdské lesy (na straně jihovýchodní bohužel zahrnuté do rámce Vojenského újezdu Brdy). Turisticky nejatraktivnější je bezesporu oblast masivu Žďáru (629 m n. m.). Ale i niva Padrťského potoka (od Dobřívu proti proudu) má své kouzlo (a jdeme-li podél něho asi 3 kilometry, objevíme navíc zbytky zdejšího hrádku Vimberka).
V samotné vsi u náhonu rybníka pod hamrem roste krásné lipové stromořadí a nechybí zde ani památný strom - Lajblova lípa (v zahradě bývalého panského domu, později hutního úřadu, čp. 35) - nejmohutnější na Rokycansku.
Ves a její roubenky
Je starobylého původu, ale na konci 13. století nebo na začátku 14. století zpustla. Po roce 1325 však byla obnovena Rožmberky. Nejpozději od počátku 16. století, rozvíjelo železářství, ale přesto zde zůstal zachován venkovský charakter zástavby, díky němuž byla ve vsi vyhlášena památková zóna lidové architektury. Zachovalo se zde větší množství roubených domů a hospodářských staveb (zejména stodol, ale i sýpek). I když sem většina návštěvníků jezdí kvůli největší zdejší atrakci - vodnímu hamru, rozhodně stojí za to si zdejší roubenky prohlédnout.
Kamenný most, sochy a hodiny
Originální je také zdejší kamenný, 20 metrů dlouhý Švédský most přes Padrťský potok. Vznikl zřejmě v době třicetileté války a je pozoruhodný vysokým vyklenutím nad hladinu potoka. Uprostřed je ozdoben barokní sochou sv. Barbory a v těsné blízkosti mostu ještě stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého s pozoruhodnými slunečními hodinami na všech čtyřech stranách jejího podstavce. Most prý postavili Švédové, aby přes něj mohli převážet dělové koule odlévané ve zdejší železárně.
Pamětní síň
V části roubené Staré hospody ze 17. století se nachází expozice Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech o životě a díle dobřívského rodáka, slavného českého herce Jindřicha Mošny. Ten do dodnes funkční hospody rád chodíval. Jeho narozeniny si právě připomínáme; narodil se totiž dne 1. srpna 1837.
Pozůstatky hutnictví
I když je zdejší železářská tradice zřejmě starší, první písemný doklad pochází z roku 1505. V roce 1614 byla postavena první vysoká pec se zkujňujícím hamrem a po roce 1652 vznikl druhý, tzv. horní hamr. Od poloviny 19. století zde fungovala i válcovna, později velká kovárna. Železárna byla uzavřena až v roce 1949. Ale tradice železářství je zde díky hornímu hamru stále živá.
Konečně vodní Horní hamr!
Je to bezesporu nejznámější památka, jejíž význam překračuje hranice regionu. Stojí u hráze půvabného Hamerského rybníka. Z něj přivádějí vodu vantroky dřevěným korytem na chráněná vodní soukolí, která prostřednictvím důmyslných transmisí pohánějí hamernická zařízení - zejména mohutné buchary dopadající na kovadliny.
Objekt byl vybudován po roce 1624 (zpočátku jako mlýn) a svoji podobu získal pozdějšími stavebními úpravami. Hamr byl v řádném provozu do roku 1956 a v roce 1967 se stal technickou památkou. Je v majetku Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech a je veřejnosti přístupný. A je nejen přístupný, ale i funkční! O tom se návštěvníci mohou sami přesvědčit při předvádění kovářských prací. Kromě mlýnského soukolí, transmisí a bucharů je zde k vidění i pozoruhodná sbírka dalšího kovářského náčiní i kovářských výrobků.
Tři tipy, kam v Dobřívu
1. Vodní hamr
2. Pamětní síň Jindřicha Mošny
3. Ves s nádhernými roubenkami a kamenným Švédským mostem.
Foto: Pavel a Vladislav Dudák