Důlní <span>lokomotiva ve Stříbře</span> již šilhá po turistech

Relax
22. 10. 2009 18:43
Vláčky vypadají různě. Tento jezdil s horníky.
Vláčky vypadají různě. Tento jezdil s horníky.

Nechcete vyrazit? Ve Stříbře se činili.Po více než dvou letech práce zprovoznil dnes Hornicko-historický spolek Stříbro povrchovou úzkorozchodnou důlní dráhu. Na prvních tři sta metrech, které by se měly časem prodloužit o dalších dvě stě, bude vozit turisty opravená důlní lokomotiva se dvěma důlními vozy, každý pro osm horníků. ČTK to řekl Radek Strankmüller, předseda spolku, který spravuje jediné veřejně přístupné důlní dílo v Plzeňském kraji. 

Spolek dal 300 000 korun do samotné dráhy a dalších 200 000 korun do techniky. "Trať byla zkolaudovaná i s technikou, do jara bude jezdit v provizorním režimu. Od dubna začne vozit lokomotiva návštěvníky z areálu skanzenu podél toku řeky Mže k první staré dobývce, tedy 300 metrů, a zpátky," dodal. Koleje jsou z bývalých důlních tratí z Moravy, Jihlavy a Příbrami a členové spolku je sami řezali, ohýbali a pokládali. 

Vláčky vypadají různě. Tento jezdil s horníky.Spolek dnes také otevíral odpadní kanál procházející štolou Prokop. Jde o první pětisetmetrovou část. Jedna jeho strana je ve dřevě, druhá bude v kamení. Zároveň pokřtil svou už pátou publikaci, tentokrát Minerály stříbrských rudných žil od Zbyňka Navrátila. 

Spolek, který funguje osm let, má zhruba 70 členů a dosud zpřístupnil 600 metrů Královské dědičné štoly Prokop. "Na většinu atrakcí si vydělává z vlastní činnosti, tedy z provádění ve štole i pomocnými pracemi pro firmy," uvedl předseda. Peníze shání také účastí uniformovaných horníků na akcích. Spolek dotuje město, kraj a sponzoři. Ročně navštíví skanzen 2500 až 3000 lidí.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ