Výstavou akvarelů předního českého malíře a hudebníka Vladimíra Franze Písně potulného tovaryše dnes byl znovu obnoven provoz v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě. Po rekonstrukci se stává kulturním centrem, které nabídne všechny dostupné informace o životě a díle světového skladatele Gustava Mahlera, jenž v domě strávil dětství. Původně středověký dům, v němž býval později výčep, získal moderní výstavní zařízení a výmalbu navozující skladatelovu dobu.
"Atmosféru Mahlerovy doby navozuje nová barevnost domu. Je inspirovaná tvorbou světového designera a rodáka z Brtnice na Jihlavsku Josefa Hoffmanna a příznačnou zjitřelou senzitivitou Mahlerovy hudby," popsala náměstkyně primátora Irena Wagnerová. Z domu podle ní konečně vyzařuje genius loci.
V příštím roce po uvolnění bytu správce vznikne v domě knihovna s badatelnou. Sklepní prostory pak budou připomínat vinopalnickou profesi Mahlerova otce Bernarda s ukázkami procesu výroby pálenek. Kmínku se speciální vinětou si ale turisté mohou zakoupit v domě ve Znojemské ulici pod centrálním náměstím už dnes.
Znovuotevření domu se uskutečnilo v rámci sedmého ročníku Mahlerovského festivalu Hudba tisíců, jenž byl v Jihlavě zahájen 19. září a skončí 19. listopadu.
Mahler se narodil v Kalištích u Humpolce v roce 1860. Když mu byly dva měsíce, přestěhovali se rodiče do Jihlavy. K Čechám a Moravě se váže i jeho rané dirigentské působení. Později žil a tvořil na území dnešního Německa a Rakouska i v USA. Zemřel v roce 1911.
Foto: Dům Gustava Mahlera, archiv