Egyptští památkáři dokončili po osmi letech rekonstrukci kláštera svatého Antonína nedaleko Rudého moře, nejstaršího křesťanského kláštera na světě, který je symbolem mírového soužití mezi muslimy a křesťany v této zemi. Obnova kláštera Egypt přišla na 14,5 milionu dolarů, napsala agentura AP.
Při rekonstrukci 1600 let starého komplexu byly obnoveny starověké mohutné zdi kolem kláštera a zdi obou jeho kostelů z 6. a 15. století. Zrekonstruovány byly také části obývané kdysi mnichy a věž z 6. století, v níž ve středověku hledali úkryt před drancujícími útoky beduínských kmenů. Archeologové z Amerického výzkumného střediska v Egyptě rovněž objevili pod jedním z kostelů původní cely mnichů ze 4. století.
Bydlí v něm asi 120 mnichů
Patron kláštera svatý Antonín Veliký je považován za zakladatele křesťanského mnišství. Do odlehlé hornaté krajiny se uchýlil na konci 3. století našeho letopočtu. Po jeho smrti v roce 356 následovníci postavili klášter, který je využíván dodnes. Bydlí v něm asi 120 mnichů a navštěvují ho miliony křesťanských poutníků. Klášter je symbolem soužití křesťanů a muslimů, uvedly egyptské úřady asi měsíc po jednom z nejhorších případů sektářského násilí za posledních deset let, při kterém při střelbě na křesťanské věřící zemřelo sedm lidí.
"Rekonstrukce kláštera ukazuje světu, že usilujeme o obnovu památek naší minulosti, ať už koptské, židovské nebo muslimské," řekl generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás. "Takový incident (jako) v Horním Egyptě se může mezi bratry stát," odpověděl na otázku, zda existuje souvislost mezi incidentem z noci ze 6. na 7. ledna a načasováním jeho prohlášení.
ČTĚTE TAKÉ: Po španělském Murcii jezdí nahá královna
Lednový incident se odehrál po půlnoční mši konané na oslavu koptských ortodoxních křesťanských Vánoc v jihoegyptském městě Nag Hammádí asi 40 kilometrů od Luxoru. Vztahy mezi sektami v Egyptě si vyžádaly mezinárodní kritiku, egyptské úřady však sektářství jako motiv incidentu a napětí mezi muslimy a křesťany odmítají.
Foto: ČTK/AP