EU posvětila <span>čistotu evropských vod.</span> Dá se v nich koupat

Relax
10. 6. 2010 17:01
Evropská pobřeží jsou z 96 procent vhodná ke koupání.
Evropská pobřeží jsou z 96 procent vhodná ke koupání.
Evropská pobřeží jsou z 96 procent vhodná ke koupání.Čistota evropských moří i vnitrozemských vod vhodných ke koupání se za posledních devatenáct let výrazně zlepšila. Vyplývá to ze zprávy Evropské komie, podle níž celkem 96 procent míst v pobřežních oblastech a 90 procent míst v jezerních a říčních lokalitách splňovalo v roce 2009 předepsané minimální požadavky.

Z 20 tisíc oblastí ke koupání, které EU loni sledovala, se dvě třetiny nacházely na pobřeží a zbývající část u řek a jezer. Dodržování povinných minimálních požadavků na kvalitu se v pobřežních oblastech za posledních devatenáct let zvýšilo z 80 na 96 procent. U vnitrozemních vod je nárůst ještě vyšší, a to z 52 na 90 procent.

Loni ale EU zaznamenala v této oblasti mírné zhoršení. V roce 2009 splňovalo minimální požadavky ke koupání 1 procento pobřežních lokalit a 3 a vnitrozemních vod méně než o rok dříve. Ve stejné době se zároveň o tři procenta (nárůst na 71 procent) snížilo dodržování přísnějších "směrných hodnot“ v případě vnitrozemních vodních ploch a toků. Kontrola naopak mírně vzrostla u v pobřežních lokalitách, které dodržují směrnice z 89 procent.

ČTĚTE TAKÉ: Utonulých přibývá. Vodácká sezona začala

"Takové roční výkyvy nejsou s ohledem na situaci v minulých letech neobvyklé," sdělil on-line deníku Týden.cz tiskový mluvčí zastoupení Evropské komise Martin Stašek. "Koupání bylo v roce 2009 zakázáno pouze ve dvou procentech pobřežních lokalit v EU, především v Itálii," dodal.

Aby bylo možné určit, jaké kvality dosahují vody ke koupání, jsou testovány na řadu fyzikálních, chemických a mikrobiologických ukazatelů.

Loni se zlepšila kontrola vnitrozemních vod."Díky právním předpisům EU i členských států se za posledních třicet let kvalita evropských vod ke koupání značně zlepšila, naše práce však tímto nekončí. I přes vynikající výsledky, kterých jsme v uplynulém desetiletí dosáhli, musíme v našem tažení pokračovat, pokud chceme kvalitu vody udržet, nebo dokonce zvýšit,“ uvádí komisař pro životní prostředí Janz Potočník.

Podle výkonné ředitelky Evropské agentury pro životní prostředí však další zlepšení kvality evropských vod vyžaduje zapojení občanů. "To v prvé řadě znamená zjistit a pochopit současný stav našeho životního prostředí a poté po příslušných orgánech požadovat čistější vodu," říká McGladeová.

Členské státy musí dohlížet na dodržování povinných hodnot stanovených ve směrnici o vodách ke koupání. Mohou se však také dobrovolně rozhodnout, že budou vyžadovat dodržování přísnějších, ale nezávazných směrných hodnot.

Ilustrační foto: www.profimedia.cz
Autor: -pev-

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ