Cestovní kanceláře a průvodci pracující bez povolení neváhají vybírat vstupné do Svatopetrské baziliky, kam však je přístup zdarma. Působí zejména v turisticky nejatraktivnějších částech Říma a Vatikánu a jejich zisky dosahují v přepočtu několika milionů korun denně. Upozornila na to církevní agentura I.Media.
Počet falešných průvodců narůstá zejména v okolí Vatikánu. Jde většinou o mladé cizince, kteří odchytávají turisty na strategických místech. Například při výstupu ze stanice metra Ottaviano nedaleko Vatikánu nabízejí tito podvodníci návštěvníkům takzvané Vatican tours. Italská policie na základě půlročního sledování zjistila, že turistický sektor v Římě a jeho okolí je z poloviny kontrolován organizacemi působícími bez řádného povolení.
ČTĚTE TAKÉ: Papež ekonomem: Krize ukázala křehkost tržního systému
Od loňského listopadu do letošního dubna policie sledovala Vatikán, Koloseum, Forum Romanum, Palatin, Pantheon, okolí fontány di Trevi a Hadriánovy vily v Tivoli u Říma. Z téměř 800 kontrolovaných osob nabízejících služby turistům jich 120 působilo bez povolení a 60 procent z nich byli cizinci, zejména Američané, Britové a Australané. Pokud šlo o cestovní kanceláře, pouze dvě z 32 měly řádné povolení.
Zisky průvodců pracujících "na černo", kteří se soustřeďují na turisty nejvíce navštěvovaná místa, dosahují 250 až 300 tisíc eur (6,5 až 7,8 milionu Kč) denně. Luca Odevaine, ředitel policie v kraji Lazio, kde Řím leží, prohlásil, že kromě daňových úniků poškozují nelegální cestovní kanceláře a falešní průvodci pověst města.
Ilustrační foto: svetadily.cz