Londýnské letiště Heathrow si na plný úvazek najalo jako svého vlastního autora známého spisovatele Alaina de Bottona, aby zmapoval moderní cestovatelské zkušenosti a ukázal často frustrovaným cestujícím, že létání může být i něco více, než jen dlouhé fronty a čekání v odbavovacích halách.
Alain de Botton je úspěšný britský spisovatel, autor takových bestsellerů, jako jsou Útěcha filozofie nebo Jak Proust může změnit váš život. Česky v roce 2008 vyšly jeho Lekce z lásky.
Svou práci spisovatel začal už v úterý. Pár hodin strávil za přepážkou v odbavovací hale, pozoroval cestující a rozmlouval s letištním personálem. De Botton má ve smlouvě s letištěm, že si napsat může cokoli se mu zlíbí. Má zajištěn také volný přístup do všech letištních prostor, i těch neveřejných a tajných, může s kýmkoli z personálu mluvit o čemkoli.
ČTĚTE TAKÉ: Letiště Heathrow otevřelo pátý terminál
Vedení letiště doufá, že výsledkem projektu bude ucelenější a reálný pohled na letiště jako takové a za jeho kulisy. Cestujícím a čtenářům vy měl umožnit pochopit, jak velké letiště funguje a co se děje v jeho zákulisí.
Zástupci letiště neprozradili, jak dlouho by měl spisovatel u něj pracovat. Uvedli jen, že v září by měla vyjít publikace se všemi jeho postřehy. Letiště ji na vlastní náklady vydá v asi 10 tisících exemplářích, které bude rozdávat cestujícím.
Podle de Bottona je letiště a létání obecně často považované za něco, co se musí vydržet. Je ale také fascinujícím místem, kde se velká globální témata, včetně globalizace, techniky, růstu spotřeby a ochrany životního prostředí, snoubí s praktickým životem. "Kdybyste chtěli vzít Marťana na jediné místo, kde se nejlépe projevují charakteristiky a zvláštnosti moderní civilizace s jejím klady i zápory, nepochybně byste ho vzali na letiště," říká de Botton.
Přeplněné Heathrow patří k nejrušnějším evropským letištím, ale zdaleka ne mezi ta nejoblíbenější. Nejnovější terminál 5, který má představovat vrchol modernizace, byl otevřen loni a hned se mu dostalo té nejhorší publicity. Stovky letů musely být zrušeny, protože se ztratily tisíce kusů zavazadel, když zkolaboval supermoderní terminál pro automatické třídění bagáže.
Šéf řízení provozu Mike Brown připouští, že naprosté zpřístupnění letiště pro zkoumavý pohled spisovatele je určitě smělý, odvážný, ale také riskantní krok. Vedení Heathrow uvedlo, že je to poprvé v historii, kdy letiště takovým způsobem najalo a zaměstnalo spisovatele. Nicméně podobné zkušenosti z minulosti už mají nejrůznější instituce, jako jsou například věznice, velká obchodní centra, fotbalové týmy anebo třeba také luxusní londýnský hotel Savoy.
Foto: ČTK/AP