<span>Houbaři</span> čekají na déšť jako na smilování

Relax
11. 9. 2009 15:00
Houby prý rostou na Šumavě nebo v Podkrkonoší, kde je vlhko.
Houby prý rostou na Šumavě nebo v Podkrkonoší, kde je vlhko.

Houby prý rostou na Šumavě nebo v Podkrkonoší, kde je vlhko.Delší období sucha panující v České republice stále nekončí, a milovníci hub proto odcházejí z lesů většinou zklamaní. O něco příznivější situace vládne jen v některých lokalitách v podhůří pohraničních hor, řekl Jan Borovička z České mykologické společnosti.

"Všeobecně vládne sucho a na řadě míst houby prakticky nerostou," uvedl. Suché počasí v měsíci září však není nic neobvyklého, poznamenal mykolog. Chudé na houby jsou prý především oblasti středních Čech. Šanci najít houby dávají podle Borovičky v současnosti jedině vyšší polohy lesů v podhorských oblastech, například na Šumavě nebo v Podkrkonoší, kde se v údolích drží vlhko. Houbaři proto mohou jen doufat v brzký příchod dešťů, které odstartují podzimní houbařskou sezónu.

Z jedlých hub rostou bedly, holubinky a některé druhy hřibů. Z nebezpečných hub se bude až do konce září v lesích objevovat smrtelně jedovatá muchomůrka zelená, která letos již způsobila několik otrav. Z málo známých hub rostou pavučince, mezi nimiž jsou i některé druhy jedlé. Velmi špatně se však od sebe rozlišují, a mykologové je proto nedoporučují sbírat.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ