Interaktivní výstava: Zažijte pocit závodníků na trati

Relax
30. 10. 2016 06:05
Na výstavě 50x bílou stopou je k vidění řada autentických dokumentů, fotografií i vybavení.
Na výstavě 50x bílou stopou je k vidění řada autentických dokumentů, fotografií i vybavení.

Historické fotografie zarámované do zlomených lyží nebo běžecký trenažér osazený běžkami jsou nyní k vidění v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci. Jsou součástí výstavy 50x bílou stopou. Výstava předchází jubilejnímu 50. ročníku závodu běžkařů Jizerská 50, který se pojede v únoru.

Na výstavě 50x bílou stopou je k vidění řada autentických dokumentů, fotografií i vybavení.Výstava je interaktivní. Například trenažér s běžkami si mohou návštěvníci vyzkoušet a zároveň zažít pocity závodníků na trati. "Je tam fotobuňka, která spustí nahrávku s fanděním diváků," uvedla Radana Schaeferová z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které dům provozuje.

Na výstavě je také herní plán s imaginárním běžkařským závodem nebo trať, po níž vozí mašinka makety lyžařů. "Koncepce výstavy je hravá, číší z ní nadšení a idealismus, se kterým byl závod zakládán. Mysleli jsme i na děti, aby si udělaly představu, jaké byly běžkařské začátky," uvedl ředitel jabloneckého infocentra Petr Vobořil.

V posledních letech se v době konání Jizerské 50 v Bedřichově pohybuje asi 8 tisíc závodníků, pořadatelů a diváků. Na start prvního ročníku v roce 1958 se postavilo 52 borců, kteří se většinou znali. "Vše začalo partou horolezců TJ Lokomotiva Liberec, tatrankami a startovným ve výši pět korun," uvedla Schaeferová. Na výstavě jsou podle ní autentické dokumenty, fotografie, film i původní vybavení z prvních ročníků. "Máme tady třeba razítka z kontrolních stanovišť, aby bylo jisté, že účastníci závod skutečně odjeli celý," dodala.

Snímek z výstavy 50x bílou stopou.Na výstavě se návštěvníci dozvědí třeba to, že první rok si závodníci vystačili jen s tatrankami a čajem. Už na druhý ročník ale Vratislavický pivovar uvařil účastníkům nízkokalorické pivo a poprvé se ohřívalo tradiční posilnění závodníků - párky. Ženy se na start postavily poprvé v roce 1970. Nedostatkem sněhu trpěl závod poprvé při pátém ročníku. Závodit se mohlo až od Nové Louky, účastníci tam museli ze startu v Bedřichově doběhnout s lyžemi v rukou.

Výstava je i připomínkou tragické smrti 15 československých horolezců, kteří v roce 1970 zahynuli při zemětřesení pod nejvyšší peruánskou horou Huascarán. Někteří z nich byli v původním pořadatelském týmu Jizerské padesátky. "Jejich smutný příběh, paradoxně, nejvíce přispěl k obrovskému rozmachu závodu," dodala Schaeferová. Na památku 15 horolezců se běhá od čtvrtého ročníku. Výstava potrvá do 25. února, skončí týden po jubilejním 50. ročníku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube, Facebook

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ