Jedenadvacetkrát na Mount Everest. Nepálský šerpa to dokázal

Relax
11. 5. 2011 17:34
Mount Everest.
Mount Everest.

Padesátiletý šerpa Appa z Nepálu ve středu po jedenadvacáté vystoupal na nejvyšší horu světa Mount Everest, čímž překonal svůj osobní rekord. Jeho zatím poslední výstup měl navíc ekologické důvody...

Appa vede expedici, jež slíbila zbavit obří horu asi pěti tun odpadků, které na jejích svazích zanechali horolezci. Tým zdolával horu za příznivého počasí od úterního večera do středečního rána. Na vrcholu stanul ve čtvrt na deset místního času, upřesnili podle agentury AP organizátoři expedice.

Šerpa Appa.Appa, který stejně jako mnoho himálajských šerpů používá jen jedno jméno, vyrůstal na úpatí Mount Everestu. Vybavení a zásoby pro cestující a horaly začal nosit ve 12 letech. Na "střechu světa" vystoupil poprvé v roce 1989. Od roku 2006 žije ve Spojených státech.

Patří k aktivním ochráncům životního prostředí. Například v roce 2009 byl ve výpravě s názvem Eco Everest Expedition, která chtěla upozornit na změny související s oteplováním. Tání himálajských ledovců kromě jiného ohrožuje miliony lidí, pro něž jsou ledovce zdrojem vody.

Nejvyšší horu světa Mount Everest zdolali jako první sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej v roce 1953. Českoslovenští horolezci se jim vyrovnali o 31 let později.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ