Kam na dovolenou? Letos památky porážejí koupaliště

Relax
3. 8. 2014 14:23
Zámek Hluboká nad Vltavou.
Zámek Hluboká nad Vltavou.

Dosavadní vývoj letošní turistické sezony dělá radost kastelánům a správcům muzeí či galerií, návštěvnost si pochvalují také zoologické zahrady. Nestálé letní počasí totiž lidi motivuje spíše k výletům, zatímco na koupaliště je příliš neláká. Vyplynulo to z ankety mezi provozovateli turistických atrakcí v jednotlivých krajích.

Turisté letos hojně vyhledávají hrady a zámky. Například ve Zlínském kraji se kastelánům zvýšila za první pololetí návštěvnost o sedmnáct procent oproti stejnému období loňského roku. Důvodem vyššího zájmu o tyto památky je vedle vrtkavého počasí i široká nabídka doprovodných akcí. Vzhledem k brzkému příchodu jara mohly také některé hrady pořádat prohlídky už před začátkem běžné sezony.

V ostravské zoologické zahradě otevřeli v červenci nové safari.Velmi spokojené jsou s dosavadním průběhem roku i zoologické zahrady, jejichž návštěvnosti také pomohla mírná zima. Rekordy trhá třeba ostravská zoo, kterou si za první půlrok přišlo prohlédnout o téměř čtyřicet procent více zájemců než v loňském prvním pololetí.

Více návštěvníků než obvykle mají i muzea, mimo jiné Krkonošské muzeum v Jilemnici nebo skanzen v Přerově na Labem. Nárůst návštěvnosti si pochvaluje také Správa jeskyní Moravského krasu. Zatímco v předchozích letech tam počty turistů stagnovaly, letos přichází více lidí - možná i proto, že čeští turisté tráví ve větší míře dovolenou v tuzemsku. To potvrzují i informace z jižních Čech, kde do turistických center zatím zavítalo více lidí než loni.

Nad vývojem sezony naopak příliš nejásají provozovatelé koupališť, kteří na proměnlivé počasí doplácejí nejvíce. Řada z nich své areály v některých dnech dokonce zavírá. V některých krajích, například v Pardubickém, na počasí žehrají i správci kempů.
Oslovení provozovatelé kempů si také povšimli, že rekreanti letos dávají přednost prodlouženým víkendům před dlouhodobějšími pobyty. Třeba návštěvníci Plzeňského kraje se nejčastěji ubytují jen do tří dnů, prohlédnou si zajímavá místa a potom jedou poznávat zajímavosti zase o kus dál. Pro delší dovolenou Češi raději volí přímořské destinace na jihu Evropy, kde je vyšší pravděpodobnost hezkého počasí.

Provozovatelé koupališť nejsou s letošní sezonou příliš spokojeni (ilustrační foto).Oproti minulým letům také ubývá návštěvníků ze zahraničí. Například jak hlavní město Praha, tak i Karlovarský kraj hlásí výrazný pokles počtu turistů z Ruska. Ruské cestovatele pravděpodobně odrazuje jak pokles hodnoty rublu, tak i situace na Ukrajině. Podle odborníků na cestovní ruch se může úbytek ruských turistů v druhé polovině roku ještě prohloubit.

V metropoli se hoteliérům i cestovním kancelářím daří Rusy nahradit návštěvníky z Jižní Koreje, Číny a okolních zemí. I zahraniční návštěvníci ale v Česku zůstávají kratší dobu, než bylo dříve obvyklé.

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ