Unikátní archeologické naleziště na místě zvaném Kratiny mezi obcemi Víceměřice a Němčice nad Hanou na Prostějovsku bylo zapsáno na seznam chráněných kulturních památek.
Ministerstvo kultury tak vyhovělo návrhu Akademie věd ČR. Ta jej zdůvodňovala tím, že se zde už ve třetím století před naším letopočtem nacházelo významné středisko keltského osídlení. Oznámil to zástupce olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Václav Burian. Lokalita, která se rozprostírá na zhruba 40 hektarech, je známá řadou cenných historických nálezů. Od roku 1892, kdy se zde našla první starověká mince, země vydala řadu dokladů špičkové řemeslné výroby a mincovnictví z laténského období.
Archeologicky cenná lokalita
Nejvíce archeologických nálezů pochází z nedávných výzkumů. "Vykopány byly nejen mince, celkem 435, ze starého Řecka, Říma, Kartága i Egypta, ale také unikátní nástroj, hliněná destička na výrobu takzvaných střižků k vlastní výrobě stříbrných mincí," poznamenal Burian. Našly se zde i pozůstatky po výrobě bronzu a také druhá největší kolekce skleněných náramků v Evropě.
Archeologicky cenná lokalita se nachází na strategickém vyvýšeném místě. Odborníci se proto domnívají, že se jednalo o oppidum, tedy opevněné keltské hradiště. V případě, že by další průzkumy potvrdily existenci ochranných prvků, stala by se podle archeologů nejstarším dokladem počátků urbanizace na území severně od Alp. V posledních letech se ale Kratiny opakovaně stávají cílem nájezdů amatérských hledačů.
ČTĚTE TAKÉ: Sníh zničil v parku lednického zámku vzácné borovice
Laténská kultura, nazvaná podle archeologického naleziště La Tene ve Švýcarsku, se rozvíjela v mladší době železné, tedy asi od poloviny 5. století před naším letopočtem až do přelomu letopočtu. V té době Keltové podlehli tlaku Říma a germánských kmenů.
Foto: Wikipedia.org