Novou naučnou stezku na Křížovém vrchu vybudovali ve Frýdlantu na Liberecku díky penězům z česko-polského projektu "Společně objevujeme přírodu a historii na naučných stezkách Frýdlantu a Lubaně". Frýdlantská stezka v rezervaci Křížový vrch ukazuje historii a kouzlo tamního podzámčí. Návštěvníci na ní najdou informační tabule, odpočinková místa s vyhlídkou na hrad a zámek i povalový chodníček s přemostěním mokřadu.
"Chceme lidem ukázat, že podzámčí má své kouzlo a svou historii. A že stojí při návštěvě Frýdlantu za to nejen státní hrad a zámek, ale že má smysl sejít i dolů. Věřím, že naučná stezka s osmi zastaveními a vyhlídkami na zámek i na samotné město turisty i místní zaujme. Ostatně stezka znovu zpřístupnila lokalitu, která už byla pozapomenutá," poznamenal frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS).
Naučná stezka je zhruba kilometr dlouhá a začíná u tenisových kurtů. "Jde o tři čtvrtě metru širokou zpevněnou štěrkovou cestu, lemovanou čedičovými kameny z okolí stezky. Na dvou místech střídá pěšinu přemostění přes mokřady. Na stezce jsou i dvě odpočinková místa s vyhlídkou, dva kamenné průchody pod železniční tratí a v některých místech je osazeno dřevěné zábradlí. Nechybí ani dřevěné směrníky či informační tabule, které představují faunu a flóru kolem stezky a informují také o železničním neštěstí, které se zde před lety stalo," doplnila vedoucí investičního oddělení města Zdena Ubiasová.
Zhruba v polovině navazuje na novou naučnou stezku další nová frýdlantská atrakce, kterou je křížová cesta. Skoro zapomenutou cestu obnovili díky česko-německému projektu Paměť v krajině Trojzemí. Křížová cesta vznikla z podnětu frýdlantského děkana Johanna Friedricha Leubnera. Pozemek pro ni věnovali Clam-Gallasové. Dokončena byla roku 1737, vrcholový kříž s obrazem Nejsvětější Trojice byl vysvěcen o sedm let později. Zastavení jsou opravená, osadit je třeba nové smaltované obrázky. Znovu slavnostně vysvěcena bude Křížová cesta v květnu příštího roku.