Na kroměřížském zámku se v polovině března představí česká, moravská i slovenská poutní místa. Návštěvníci zde najdou programy poutí pro rok 2016 a s tím související nabídku služeb pro jejich účastníky. Na zámku bude vystavena také kopie vzácné relikvie, Turínského plátna, řekla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.
Poutní dny budou letos pošesté. Akce bude přístupná zdarma po oba dny 18. a 19. března od 10.00 do 17.00. Kromě organizátorů poutních akcí se představí i farnosti, křesťanské spolky a sdružení nebo cestovní kanceláře pořádající cesty na významná poutní místa v cizině. Součástí akce je i liturgický a duchovní program. Poutní slavnost k Panně Marii Sedmibolestné se koná v kroměřížském chrámu sv. Mořice.
Hlavní mši bude v pátek v 9.30 sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Následovat bude slavnostní zahájení miniveletrhu a vernisáž kopie Turínského plátna v návštěvnickém centru arcibiskupského zámku, uvedla Šnajdarová. Turínské plátno je relikvie, o níž se zejména v katolické církvi traduje, že je plátnem, do nějž krátce po ukřižování bylo zahaleno tělo Ježíše Krista.
Název plátna je odvozen od italského města Turín, kde je tato relikvie od roku 1578 uchovávána. Kopii zhotovili odborníci podle originálu, látka byla utkána stejnou metodou jako původní pohřební rubáš. Výstava zahrnuje i relikvie související s ukřižováním: Longinovo kopí, římské flagrum, roušku z Ovieda, kříž a hřeby. Expozice doplněná obrazovým materiálem a texty potrvá na zámku celou letošní návštěvnickou sezonu.
Poutní dny nabídnou i ochutnávku mešních vín v arcibiskupských sklepích a pásmo přednášek připomínající 100. výročí úmrtí Marie Ebnerové z Eschenbachu, jedné z nejvýznamnějších osobností německy psané literatury 19. století, která se narodila ve Zdislavicích. Součástí programu bude také poutní jarmark lidových řemesel pořádaný na Sněmovním náměstí před Arcibiskupským gymnáziem. Více informací je na webu www.poutnidny.cz.
Pro návštěvníky poutních dnů připravil zámek slevu vstupného na trasy UNESCO, která zahrnuje reprezentační sály zámku, věž a Květnou zahradu včetně výstavy Kamélií. Zájemci místo 180 korun zaplatí 70 Kč.
Celková roční návštěvnost poutních míst ve Zlínském kraji převyšuje milion lidí. Polovina z toho připadá na svatý Hostýn a asi 350.000 na Velehrad. Přispívají k tomu i poutní stezky spojující Svatý Kopeček u Olomouce, Svatý Hostýn na Kroměřížsku a Velehrad a Svatý Antonínek na Uherskohradišťsku.