Do podzemí
Kultura a chládek. Horké dny jsou ideální pro návštěvu jeskyní
29.07.2013 09:36 Aktualizováno 29.07. 12:54
Vysoké teploty zvyšují návštěvnost některým jeskyním a dalším podzemním turistickým atrakcím. Například do Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu chodí v těchto dnech o třetinu lidí více než obvykle. Jinde se celková návštěvnost sice nijak výrazně nemění, avšak turisté si více než kdy dříve pochvalují příjemné klima mimo dosah slunečního žáru. Někde na ně přitom čekají až třicetistupňové rozdíly.
"V jeskyních nyní máme sedm až devět stupňů Celsia. Vzhledem k tomu, že jsme nejdelší zpřístupněný komplex, mohou si návštěvníci tyto teploty vychutnat opravdu dlouho," řekla vedoucí Sloupsko-šošůvských jeskyní Miluše Hasoňová. Návštěvníci by si však s sebou měli přinést jednu vrstvu oblečení navíc, rozdíl mezi teplotami na slunci a pod zemí je totiž více než 30 stupňů. Základní vstupné na velký okruh stojí 130 korun, zlevněné 60 korun a za krátký okruh se platí 100, respektivě 50 korun.
Levnější jsou například prohlídky mikulovské jeskyně Na Turoldu, kde nabízejí v létě občas mezi osmou až desátou večer i výpravy za světla svíček. "Prohlídková trasa pod vrchem Turold měří 280 metrů a návštěvníci při ní uvidí i tektonickou prasklinu nebo Smaragdové jezírko," lákají pracovníci jeskyně, do které stojí plné vstupné 80 korun a děti od šesti do patnácti let to mají zdarma. V Mikulově se lze v létě ochladit i v Dietrichsteinské hrobce nebo v některém z vinných sklípků.
Kostnice u svatého Jakuba v Brně má zhruba stejně návštěvníků jako v běžných víkendových dnech. "Je fakt, že si lidé více pochvalují chládek, nicméně že by sem kvůli tomu chodili cíleně, to asi ne," uvedla pokladní. Běžnou letní návštěvnost má také Kateřinská jeskyně v Moravském krasu. Nejvyšší teploty v kraji bývají obvykle v jeho jižní části, na Břeclavsku, Hodonínsku a Znojemsku. Tradiční útočiště před slunečním žárem tam představují vinné sklepy s celoročním stabilním klimatem.
Kultura v podzemí
Pobyt ve sklípku a střídmé popíjení vína lze spojit také s kulturním zážitkem. Ve Valtickém podzemí, ojedinělém sklepním labyrintu, se 5. srpna poprvé představí Dvorní divadlo s inscenací Kumšt. O tři mužské úlohy ve známé hře se podělí režisér Zdeněk Černín, Jan Grygar a Lukáš Hejlík.
"Jsme přesvědčeni, že spojení neobvyklého místa, umění a vína do jednoho exkluzivního a jinde nevídaného celku bude třešničkou na dortu letošní sezony," uvedla produkční Dvorního divadla Petra Černínová.
Koncert spojený s prohlídkou nabízí i Koněpruské jeskyně, kde v pátek 2. srpna od 17.30 hodin v jeskyních vystoupí Kladenské kytarohouslové duo. Na housle zahraje Jiří Bezděkovský a na kytaru Petr Štěpán. Hudební vystoupení se uskuteční v jeskyni nazvané Mincovna.
Vstupenky si mohou zájemci objednat už nyní na čísle 311 622 405. Prodej vstupenek v pokladně jeskyní začíná v pátek 2. srpna v 17 hodin. Cena jedné vstupenky na koncert stojí 100 korun. Více zajímavostí o Koněpruských jeskyních lidé získají na internetových stránkách www.caves.cz.
Výročí Chýnovské jeskyně
Chýnovské jeskyně letos slaví 150. výročí svého objevení a návštěvníci si mohou až do 31. října prohlédnout fotografickou výstavu Naši netopýři, která je věnována letounům žijícím na našem území. Výstavu najdete u výstupní štoly.
Do konce prázdnin je k vidění i expozice 150 let Chýnovské jeskyně, která mapuje historii výzkumů, objevů a zpřístupnění.Tato výstava se nachází ve Staré štole a Blátivé chodbě jeskyně. Vstup na obě dvě výstavy je zahrnut v ceně vstupenky.
Vybraná NEJ českých jeskyní |
Jeskynní soustava Amatérské jeskyně (34.900 m ) Nejhlubší propast
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.