Hospodářská krize se ve Spojených státech projeví i na menším zájmu o leteckou dopravu. Oborové sdružení leteckých dopravců ATA odhaduje v létě pokles cestujících o sedm procent proti stejnému období loňského roku. Denně tak bude od června do konce srpna po USA cestovat v průměru o 150 tisíc lidí méně.
Letecká doprava zažila propad už loni, kdy v letním období létalo o 3,6 procenta cestujících méně než v roce 2007. Tehdy aerolinie odbavily rekordních 213,4 milionu pasažérů. Letos v letních měsících ATA očekává, že letecké společnosti přepraví 195 milionů lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Letecká přeprava zboží zažívá kolaps
Kreml zachrání leteckou společnost před bankrotem
Letadla ale budou pravděpodobně stejně plná jako jindy, protože aerolinie ruší jednotlivé lety i celé linky nebo nasazují menší letadla. "Slabá ekonomika nutí letecké společnosti vyřadit z trhu další stroje, takže navzdory menšímu počtu cestujících zůstanou letadla téměř vyprodaná," řekl deníku USA Today prezident ATA James May.
Příliš drahé letenkyPoptávka po domácích a mezinárodních letenkách klesá déle než rok. Nejdříve kvůli vysokým cenám a dodatečným poplatkům, které aerolinie zavedly v odpovědi na drahé palivo. Od loňského podzimu se pak odliv cestujících připisuje na vrub globální hospodářské recesi.
ATA odhaduje také šestiprocentní pokles na mezinárodních linkách, což znamená, že do letadel nasedne 24 milionu lidí, o 1,5 milionu méně než před rokem. Například mezi Spojenými státy a Evropou, což je pro USA hlavní mezinárodní trasa, bude letos vypraveno denně o 32 letů méně než loni, kdy přes severní Atlantik létalo denně 428 linek.
ČTĚTE TAKÉ: "Půjčovna letadel" NetJets rozhazuje sítě v ČeskuNavzdory "otevřenému nebi"
Snížení počtu letů přichází, přestože už rok je v platnosti dohoda mezi USA a Evropskou unií o takzvaném otevřeném nebi, která odstranila bariéry v poskytování transatlantických leteckých služeb. Jejím cílem bylo rozšířit množství spojů a zlevnit letenky.
Celkový počet míst v letadlech přes Atlantský oceán se podle analytika letecké dopravy Craiga Jenkse zvýší proti roku 2001 o nevýrazných 4,2 procenta, což je v průměru zhruba o půl procenta ročně. V uplynulých sedmi letech se na létání přes Atlantik projevily obrovské záporné vlivy. "Jeden za druhým. Terorismus, válka, nemoci, recese. To vše mělo velký dopad," uvedl Jenks.
Změna k lepšímu přijde brzyDlouhodobé výhledy na cestování přes Atlantik ale považuje za dobré. Nejisté je pouze, kdy zvrat k více typické úrovni růstu nastane. "Obrat bychom měli vidět v roce 2010 nebo 2011," domnívá se.
Americké letecké sdružení rovněž očekává, že v letních měsících bude ve Spojených státech pokračovat velké zpožďování letadel. Na vině je podle ATA stáří amerického systému řízení letecké dopravy i obvyklý vývoj počasí, zejména velkých letních bouřek.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek, Reuters a archiv Týdne