<span>Lžíce k ničemu</span> mají svoji výstavu

Relax
13. 1. 2010 12:42
Na snímku je takzvaná lžíce novinářská a spisovatelská.
Na snímku je takzvaná lžíce novinářská a spisovatelská.

Na snímku je takzvaná lžíce novinářská a spisovatelská.Více než stovka takzvaných nesmysluplných lžic, jejichž autorem je slovenský výtvarník a karikaturista Marian Vanek, se stala exponáty pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Jejich část uvidí v příštích dnech také návštěvníci veletrhů cestovního ruchu Go a Region Tour v Brně. Lžíce budou součástí velké expozice Muzea rekordů na brněnském výstavišti v pavilonu P.

Festival rekordů a kuriozit

"Agentura Dobrý den tím připomene letošní jubilejní dvacátý mezinárodní festival rekordů a kuriozit," řekl zástupce agentury Josef Vaněk. S novými muzejními exponáty lze jíst polévku, ale kromě této základní funkce mají všechny lžíce nějakou přidanou hodnotu. Výtvarník se jejich výrobou baví už více než tři desítky let. Například pro cyklisty udělal lžíci se zpětným zrcátkem.

Na snímku je takzvaná lžíce důstojnická - hodnost nadporučík."Cyklista konzumující za jízdy polévku může sledovat provoz za sebou a chovat se díky tomu bezpečně v silničním provozu," poznamenal Vaněk. Lžíce pro kuřáky má po stranách zářezy, do nichž je možné odkládat cigarety, pro vojáky z povolání je určena lžíce s označením hodnosti.

 

Devětašedesátiletý Vanek je významným slovenským karikaturistou, spisovatelem, řezbářem a malířem. Je autorem jednoho ze slovenských večerníčků, jako výtvarník spolupracoval na filmech Juraje Jakubiska. Po roce 1968 měl zakázáno publikovat a živil se jako dělník. Žije v Čechách, v Sušici na Šumavě.

ČTĚTE TAKÉ: Kam na běžky v Praze a okolí

Betlém vyřezaný z lipového dřeva, uschovaný ve skořápce oříšku.Letošní rok chce pelhřimovská agentura Dobrý den pojmout jako oslavu své dvacetileté činnosti, která vyvrcholí uspořádáním 20. ročníku Mezinárodního festivalu Pelhřimov - město rekordů. Proto už i na brněnském výstavišti budou exponáty dokumentující historii festivalu. "Návštěvníci uvidí například obří konvičku na vodu, několik soch vyřezaných motorovou pilou, ale třeba také malby na špendlíkové hlavičce," uvedl Vaněk.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ