Bonn sice přišel o kus své slávy v okamžiku, kdy ztratil status hlavního města Německa, nicméně i tak je stálým magnetem - zejména pro ty návštěvníky, kteří vyhledávají umění a kulturu.
Okno do světa
O zajímavé architektuře města svědčí katedrála Münster (11. až 13. století), barokní radnice na Tržním náměstí nebo futuristická Poštovní věž architekta Helmuta Jahna. Město přitahuje i milovníky klasické hudby, protože místní umějí dobře zhodnocovat odkaz svého rodáka Ludwiga van Beethovena. Právě mezinárodní Beethovenova slavnost je jedním z každoročních lákadel podobně jako Bonnské léto, jež je pestrou směsí operních představení pod širým nebem.
Výtvarně orientované návštěvníky přitahuje především Muzejní korzo (Museumsmeile), soubor muzeí ležících těsně vedle sebe na ulici Friedrich-Ebert-Allee nedaleko od Rýna. K muzeím tohoto korza patří Dům historie (Haus der Geschichte) postavený v 90. letech z rozhodnutí Spolkového sněmu. V jeho stálé expozici ožívají novější německé dějiny - od salonního vozu spolkového kancléře přes originální kino z padesátých let až po zbytky berlínské zdi a „zelenou kartu“ pro zahraniční pracovníky v Německu.
Z devadesátých let 20. století pochází i Umělecké muzeum Bonn (Kunstmuseum Bonn) se stálou expozicí bonnského expresionisty Augusta Mackeho. V různých výstavách jsou tu představovány především současná díla a videoart.
Avšak jednou z nejvíce navštěvovaných německých výstavních prostor je zdejší Spolková umělecká hala (Bundeskunsthalle), postavená v roce 1992 podle plánů německého Architekta Gustava Eichela. Stavební náklady na tuto bílou moderní budovu s modrými věžičkami na ploché střeše činily tehdy 127 milionů marek. Prázdný prostor mezi Spolkovou halou a Uměleckým muzeem je vyložen oblázky, v létě se zastřešuje a konají se tu nejrůznější koncerty populární hudby. Podlaha před hlavním vchodem je vyplněna kameny s vyrytými jmény slavných umělců, kteří zemřeli na AIDS, jako například Freddie Mercury nebo Keith Haring. Činnost Spolkové umělecké haly je velmi pestrá - hala není výslovně uměleckým muzeem, ale je jakýmsi obrovským německým kulturním oknem do světa. Velké výstavy tu byly věnovány například době císaře Karla V., Čingischánovi, životu kolumbijských indiánů, době bronzové, francouzským mistrovským dílům 17. a 18. století nebo tu bylo vystaveno moderní umění z deseti německých a holandských muzeí. Výstava o Tutanchamonovi a fascinujících pokladech jeho hrobu byla asi nejvýznamnější událostí Bonnu v minulém roce.
Léto s Guggenheimovými
Letošním hitem Spolkové umělecké haly je obrovská výstava věnovaná kolekci americké rodiny Guggenheimových. Od srpna je ve vedlejším Uměleckém muzeu Bonn doplněna o výstavu architektury. V druhé půli července zahájená prezentace potrvá do 7. ledna příštího roku. Nadace Guggenheimových má své hlavní sídlo v New Yorku a jeho symbolem je typická kruhová budova Muzea Solomona R. Guggenheima postavená v roce 1959 podle návrhu architekta Franka Loyda Wrighta. Původ hlavní sbírky sahá do 30. let 20. století, kdy americký průmyslník Solomon R. Guggenheim, zbohatlý těžbou mědi, začíná sbírat abstraktní umění na podnět své přítelkyně, německé malířky Hilly Rebay. Sbírka jedné rodiny se v průběhu mnoha let stala globální záležitostí. Zahrnuje několik výstavních objektů v Evropě i v Americe, přičemž další stánky umění se plánují.
Střídající se kurátoři newyorské Guggenheimovy nadace nakoupili v průběhu desítiletí významné soukromé sbírky, takže dnes v mimořádné celistvosti představuje umění 20. století. Setkáte se tu tak se špičkovými díly umělců, jako je P. Picasso, P. Mondrian, J. Miró nebo M. Chagall. Umění po roce 1945 až do současnosti je zastoupeno klíčovými díly amerických autorů stylu pop art jako A. Warhol, R. Lichtenstein a R. Rauschenberg. Představeni jsou i němečtí umělci, jmenujme J. Beuyse či G. Baselitze. Sbírka zahrnuje i významná díla století devatenáctého - jen namátkou: E. Manet, P. Cézanne, H. Matisse.
Pokud vás už umění bude poněkud zmáhat, pak nezapomeňte, že Bonn je také univerzitním městem, což zaručuje čilý noční život v hospůdkách, na malých scénách a v kabaretech.
* * *
TURISTICKÉ INFORMACE
Jižně od Bonnu se táhne pohoří Siebengebirge s nejznámější horou Dračí skála. Z její zříceniny se můžete pokochat krásným výhledem na údolí Rýna. V SRN je důsledně kontrolován technický stav motorových vozidel. V případě zjištění závažné technické závady na vozidle může německá policie uložit pořádkovou pokutu nebo trvat na odstranění závady v SRN a do té doby vozidlo zadržet.
Zhruba 70 kilometrů odsud leží Cáchy, známé lázně a staré hlavní město císařské říše Karla Velikého. Zde můžete vidět pamětihodnosti, jako je Císařský dóm nebo mramorový trůn Karla Velikého.
Důležitá telefonní čísla: policie 110 hasiči, první pomoc 112 telefonní informace 118 33 tel. inf. v angličtině 118 37 pohotovost 31 00 31
WWW TIPY
• www.bundeskunsthalle.de - stránky Spolkové umělecké haly, kde probíhá výstava děl Guggenheimovy nadace
• www.bonn-regio.de - řada zajímavých informací pro návštěvníky města na turistických stránkách
• www.mzv.cz - informace o cestování do Německa na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR
Foto: Profimedia, archiv
Autor: Ivana Drieschová