Poslední země, kde byste asi čekali na letišti opatření proti "zavlečení" mexické chřipky, je Mexiko samotné. Přesto mě po příletu čekalo překvapení a musela jsem vyplňovat podrobný formulář s otázkami na svůj zdravotní stav.
Zvýšené teploty, bolesti hlavy a svalů. Nechápala jsem, proč mám něco takového vyplňovat právě v Mexiku. Rozhlížela jsem se po ostatních turistech a jednoho z nich jsem viděla kýchnout. Čekala jsem, zda ho vůbec nechají projít kontrolou. Tak přísná ale situace nebyla. I kýchajícího cestovatele pustili dál.
Antibakteriální gel na ruce
Na prasečí chřipku zemřelo celosvětově už víc jak 1100 lidí a necelého půl roku po vypuknutí epidemie prasečí chřipky se už Mexiko „oklepalo". Roušky v centru mexické metropole nosí spíš jen cizí turisté a Mexičanům samotným chřipku připomíná jenom všudypřítomný zásobník s antibakteriálním gelem před vchodem do veřejných budov, kde si mají omýt ruce. Mají ho třeba v kostelech, v muzeích nebo v nejvýznamnější památce na hlavním náměstí města baziliky Panny Marie Guadalupské.
Mexikem jsem cestovala v měsících červenci a srpnu, a můj počáteční strach z „mexické" chřipky se stále zmenšoval. Než jsem odjela, považovali mě všichni za blázna a čekali, že cestu zruším. Nikdo moc nechápal, proč jedu právě teď do země, kde obávaná nemoc vypukla.
Chřipka pod kontrolou
Až postupem času jsem pochopila, že chřipka je zde již pod kontrolou a že není důvod k panice. Cestovali jsme z Mexika City do Oaxaky, Veracruzu, Meridy, Cancunu a zpět, navštívili jsme Chihuahu, Ciudad Juarez a Creel a za celou dobu jsme se nesetkali s jediným Mexičanem s rouškou na ústech chránící proti novému typu chřipky. Vždy jsme cestovali s někým místním, takže jsme mohli vidět, jakým způsobem Mexičané pohlížejí na turisty mající roušky. Působilo to na ně směšně. I samotné chřipce se vysmívali.
Když někdo z nich kýchnul, nepřáli mu „zdravíčko", ale odtáhli se slovy: „fuj, chřipka!" A začali se smát. Mexičané, kteří jak známo protestují proti tomu, aby se chřipce říkalo „mexická", sami používají název „prasečí". Přišli i se svéráznou legendou o jejím původu. A to přesto, že novináři v květnu lokalizovali vesnici s údajným prvním případem této chřipky na světě - místo jménem La Gloria.
Setkala jsem se totiž s názorem, že chřipka samotná nemá původ v Mexiku, nýbrž ve Spojených státech. Tam se prý objevila první vlna, ale z politických důvodů se prý její původ přesunul na Mexiko. Takto situaci prezentoval student medicíny v posledním ročníku a člen politické strany PAN.
Autor: Anna Vanišová, autorka je spolupracovnicí redakce
Foto: Profimedia.cz