Mezi postní jídla v Nikaragui patří leguán či býčí varlata

Relax
24. 3. 2013 09:14
Polévka z leguána je v Nikarague oblíbeným pokrmem v období půstu (ilustrační foto).
Polévka z leguána je v Nikarague oblíbeným pokrmem v období půstu (ilustrační foto).

Katolíci, kteří už mají dost ryb, si v Nikaragui mohou předvelikonoční půst zpestřit i jinými druhy masa. Coby jídla tolerovaná jako "bezmasá" se tu servíruje například polévka z leguána či pásovce, anebo vydatné porce býčích varlat.

Tyto delikatesy sice porušují místní zákon, který zapovídá jíst některé druhy zvířat během jejich období rozmnožování, ale to jejich oblibu nijak nezmenšuje. Krom jiného jsou stále vnímána jako afrodiziaka, a tudíž populární především u starších mužů.

Maso z černého leguána prý zabíjí rakovinné buňky."Je to opravdu chutné. Je to tradiční jídlo," pochvaluje si Manuel Zamora, který si právě na tržišti koupil dva leguány. Polévka se vaří z leguáního masa i vajec, s opraženou drcenou kukuřicí a zeleninou.

"Mám moc rád leguána. Ta malá vajíčka jsou lahodná," přitakává Pedro Espinoza, který žije v Kostarice, ale na Velikonoce se vrací pravidelně domů.

Zvláště oblíbená je polévka, které se pro její povzbudivé účinky říká Levanta Muerto, tedy zhruba přeloženo "zvedne mrtvého". Údajně dodává energii a posiluje mužství, a také vyživuje mozek. Vaří se z leguánů, mozečku, morku, býčích varlat a v některých případech se přidávají i krevety.

Populární je i maso pásovců, přestože podle některých odborníků může přenášet bakterie způsobující lepru. Ovšem největším hitem nikaragujské kuchyně zůstává leguán černý (Ctenosaura similis), ve španělštině známý jako garrobo. Místní lidé tvrdí, že pomáhá bojovat proti rakovině, cukrovce, chudokrevnosti a dalším chorobám.

Jennifer Gómezová je přesvědčená, že maso leguána černého zabíjí rakovinné buňky. Má prý sousedku, která má rakovinu už devět let, ale daří se jí proti ní bojovat tím, že jí třikrát týdně garrobo. "Neumřela," říká Gómezová lakonicky.

Poptávka po leguánech černých je tak vysoká, že tito plazi končí na tržištích ve značném množství i v době páření a rozmnožování od září do dubna, kdy by se podle zákona lovit neměli. Stažený a vyvrhnutý leguán spolu s vajíčky se prodává v přepočtu za necelých 80 korun.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ