Moravské Lurdy zvou na mši do jeskyně
09.05.2009 14:17
Podeváté od vzniku samostatné České republiky se v sobotu 16. května uskuteční pouť do Císařské jeskyně zvané Moravské Lurdy v Ostrově u Macochy na Blanensku. Součástí pouti jsou i dvě mše.
Ty se odehrají v netradičním prostředí této jeskyně, odpolední ve 14 hodin pro děti a podvečerní v 17.30 pro dospělé. Za pořadatele to uvedl Josef Matuška.
"Pouť byla obnovena před osmi lety. Císařská jeskyně ale byla cílem poutí už za první republiky," uvedl Matuška. Bohoslužby pro děti se loni zúčastnila asi stovka věřících, té podvečerní pro dospělé asi dvě až tři stovky.
Letošní mši v Císařské jeskyni bude sloužit křtinský farář Jan Peňáz, mši doprovodí dechová hudba Bivojanka z Jedovnic. Mše se mohou zúčastnit všichni zájemci včetně těch dříve narozených, podmínkou ale je, aby byli schopni zvládnout vyjít 30 schodů. V jeskyni také nebudou žádná místa k sezení.
Baterky s sebou
Lidé by si podle pořadatelů měli s sebou vzít baterku pro případ výpadku elektrického proudu, vlastní kancionály a také teplé oblečení, neboť v jeskyni je chladno i za pěkného počasí.
Císařská jeskyně je v současné době známá především díky takzvané speleoterapii, kde se léčí děti s astmatem a onemocněním dýchacích cest. Ročně se tu vystřídá na 650 malých pacientů.
V minulosti však bývala také poutním místem, kam každoročně kolem 25. října putovali věřící z Ostrova na pobožnost. Díky soše Panny Marie Lurdské, umístěné od r. 1933 v jeskyni ve skalním výklenku, bylo místo nazýváno "Moravskými Lurdami".
Socha v nenávratnu
Na počátku 50. let minulého století byla jeskyně pro turisty uzavřena a socha zmizela a nebyla dosud nalezena. Mše svatá v Císařské jeskyni se konala až po téměř půl století na počátku října 2001. V dalších letech se pouť a mše přesunula na květen, který je rovněž zasvěcen Panně Marii.
Kvůli obnovené mši před osmi lety byla nejprve do jeskyně na místo původní sochy dočasně umístěna rozměrově podobná dřevěná socha Panny Marie Lurdské. O čtyři roky později ji pak nahradila nová socha z keramické dílny vyškovského výtvarníka a sochaře Karla Ševčíka.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.