Na Luční boudě na hřebenech Krkonoš v úterý večer hořely odpadky v objektu staré čističky odpadních vod. Hasiči požár uhasili proudem vody z jedné hadice a objekt odvětrali přetlakovou ventilací. Nikdo nebyl zraněn. Ve středu se ukázalo, že požár zničil čističku odpadních vod. Chata je proto uzavřena. Hosty hoteliér přestěhoval do jiných penzionů.
Luční bouda leží ve výšce 1410 metrů nad mořem a je největší a nejstarší boudou v Krkonoších.
Příčiny ohně hasiči vyšetřují. Jednou z verzí je něčí nedbalost, například vysypání žhavého popela do odpadu. Škodu zatím hasiči nevyčíslili. Není vyloučeno, že bude velmi malá.
Na Luční boudu vyrazilo z Pece pod Sněžkou a Špindlerova Mlýna v patnáctistupňovém mrazu pět jednotek hasičů.
"Takovou událost na hřebenech jsme nemohli podcenit," řekl operační důstojník trutnovských hasičů. Na hřebeny se hasiči s technikou dostali rolbami a skútry horské služby a chatařů. Na uhašení odpadků použili vodu z jezírka u Luční boudy, na které posadili plovoucí čerpadlo.
Luční bouda s kapacitou 160 lůžek je nejstarší boudou v hřebenové části Krkonoš a patří k nejstarším horským objektům ve střední Evropě. Její historie sahá do 16. století. V roce 1938 při vyklízení českého pohraničí shořela a v letech 1939 až 1940 byla zrekonstruována a dostavěna do dnešní podoby. Bouda se také pyšní nejvýše položenou restaurací v Česku.
Poslední velký požár na hřebenech Krkonoš vypukl na konci ledna 2005, kdy shořela vedlejší budova u známé Špindlerovy boudy. V objektu byly pokoje pro personál a sklady. Škoda činila asi dva miliony korun, požár se obešel bez zranění.
Foto: Robert Zlatohlávek