Na skotské <span>Highland Games</span>, souboje těžkooděnců

Relax
29. 1. 2009 07:00
Skotští bubeníci a dudáci jsou součástí Highland Games
Skotští bubeníci a dudáci jsou součástí Highland Games

Skotští bubeníci a dudáci jsou součástí Highland GamesHry Vysočiny - Higland Games - jsou pro každého návštěvníka Skotska velkolepé divadlo. Během léta probíhají téměř v každém skotském městě, ale často i v poslední zapadlé vesnici a stále patří k nejstarším tradicím tamního života.

Co vlastně ty proslulé Hry Vysočiny jsou? Zjednodušeně řečeno, těžkoatletické závody.
V souboji muže proti muži hledali dříve králové nejlepší bojovníky do svého vojska či osobní stráže, a protože v boji šlo především o sílu, soupeřilo se v silových disciplínách. Ve Skotsku se tato tradice dochovala a ještě rozšířila. Běhá se a hází závažím (26 kg), vrhají se balvany do dálky i do výšky, hází se polena a klády, vrhá se koulí a skotským kladivem, probíhá přetahování lanem.

Zlatý hřeb: hod kládou

Hod kládou bývá zlatým hřebem soutěžíOd časného rána spolu zápolí zdatní borci a zlatým hřebem bývá hod kládou, jedna z nejtěžších disciplin. Břemeno měří přes šest metrů a váží asi šedesát kilo. Odhodit jej do dálky chce nejen velkou sílu, ale i kus šikovnosti a taktiky. Soutěžící každý svůj pokus doprovází divokým řevem a diváci fandí ze všech sil. Nevěřili byste, jak dramatický průběh může mít přetahování lanem. Jednotlivá družstva mají svou taktiku, své fígle, průběh souboje vás úplně strhne. Hry také lákají siláky z celého světa a už pronikly i k nám. Podobná akce probíhá každý rok na zámku Sychrov.

Přetahování lanem patří mezi nejoblíbenější disciplínyKromě silových disciplin pro pořádné chlapy probíhají doplňkové atrakce jako například zatloukání hřebíků na čas. Můžete vidět improvizovaná vystoupení šermířských skupin a samozřejmě jako na každé lidové veselici nechybí stánky s jídlem, pitím a tradičními výrobky. Muži v těchto slavnostních dnech nosí sukni (kilt), oblékají vysoké podkolenky, bílou košili, motýlek, tvídové sako a sporran, což je takový kapsář našich babiček. Klasickým doplňkem je dýka. Stále hraje hudba a panuje nepopsatelná atmosféra. Všude teče pravá skotská whisky, bez které si tyto soutěže ani nelze představit.

Whisky přinesla Skotsku nehynoucí slávuSkotská whisky: voda života

Nezmínit se alespoň krátce o tomto zlatavém moku, který zná celý svět, by bylo asi trestuhodné. Skotská sladová whisky se vyrábí zásadně z ječmene a po staletí se jí také říká „voda života." Destilát dozrává pouze v sudech a podle zákona musí zrát minimálně tři roky, většinou se však nechává zrát nejméně osm let. Žádné dvě značky nechutnají stejně a v samotném Skotsku se pálí asi 300 různých druhů. Sami Skotové o sobě říkají, že nikdy nepijí whisky s vodou, ale prý také nepijí vodu bez whisky.

Skotsko je to určitě země, která má své kouzlo a neznám nikoho, kdo by byl zklamán, že ji navštívil. V zemi je více než tři tisíce hradů a zámků a zeleň přírody je pastvou nejen pro ovce, ale i pro oči.

Několik užitečných informací:

Měna: Ve Skotsku se používá společná měna Velké Británie - libra šterlinků, která se dělí na sto pencí. 1 britská libra (£) = 29.63 Kč. Skotsko má také svou vlastní měnu - skotskou libru. Bankovky se tvarem neliší od anglických a směňují se s anglickými v kurzu 1:1.

Doprava: Pozor, je soukromá a dopravci jezdí většinou tam, kde to je pro ně finančně zajímavé. Zastavuje se na znamení a to, jak při vystupování, tak při nastupování. Jízdní řády jsou spíše orientační, spoléhat na ně moc nesmíte. Železniční doprava je poměrně drahá.

Ubytování: Kempů je po celé zemi dostatek, všechny jsou za jednotnou cenu 8£ (2os + stan). Počítejte, že za sprchu a WC budete ještě platit zvlášť (cca 20 pencí).

Kuchyně: Jste-li ve Skotsku, tak musíte ochutnat národní pokrm - Haggis. Základem jsou ovčí vnitřnosti (srdce, játra, nebo plíce), ke kterým se přidává ovčí lůj, cibule, koření, ovesné vločky a někdy mletá ječná krupice. Vše se vaří hodinu v ovčím žaludku. Haggis se obvykle podává se šťouchaným bramborem a šťouchaným tuřínem (kedlubnou). Že vás tento pokrm neoslovil? Po dvou třech sklenkách pravé skotské whisky zachutná i vám.

  Foto: Profimédia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ