Hry Vysočiny - Higland Games - jsou pro každého návštěvníka Skotska velkolepé divadlo. Během léta probíhají téměř v každém skotském městě, ale často i v poslední zapadlé vesnici a stále patří k nejstarším tradicím tamního života.
Co vlastně ty proslulé Hry Vysočiny jsou? Zjednodušeně řečeno, těžkoatletické závody.
V souboji muže proti muži hledali dříve králové nejlepší bojovníky do svého vojska či osobní stráže, a protože v boji šlo především o sílu, soupeřilo se v silových disciplínách. Ve Skotsku se tato tradice dochovala a ještě rozšířila. Běhá se a hází závažím (26 kg), vrhají se balvany do dálky i do výšky, hází se polena a klády, vrhá se koulí a skotským kladivem, probíhá přetahování lanem.
Zlatý hřeb: hod kládouOd časného rána spolu zápolí zdatní borci a zlatým hřebem bývá hod kládou, jedna z nejtěžších disciplin. Břemeno měří přes šest metrů a váží asi šedesát kilo. Odhodit jej do dálky chce nejen velkou sílu, ale i kus šikovnosti a taktiky. Soutěžící každý svůj pokus doprovází divokým řevem a diváci fandí ze všech sil. Nevěřili byste, jak dramatický průběh může mít přetahování lanem. Jednotlivá družstva mají svou taktiku, své fígle, průběh souboje vás úplně strhne. Hry také lákají siláky z celého světa a už pronikly i k nám. Podobná akce probíhá každý rok na zámku Sychrov.
Kromě silových disciplin pro pořádné chlapy probíhají doplňkové atrakce jako například zatloukání hřebíků na čas. Můžete vidět improvizovaná vystoupení šermířských skupin a samozřejmě jako na každé lidové veselici nechybí stánky s jídlem, pitím a tradičními výrobky. Muži v těchto slavnostních dnech nosí sukni (kilt), oblékají vysoké podkolenky, bílou košili, motýlek, tvídové sako a sporran, což je takový kapsář našich babiček. Klasickým doplňkem je dýka. Stále hraje hudba a panuje nepopsatelná atmosféra. Všude teče pravá skotská whisky, bez které si tyto soutěže ani nelze představit.
Skotská whisky: voda života
Nezmínit se alespoň krátce o tomto zlatavém moku, který zná celý svět, by bylo asi trestuhodné. Skotská sladová whisky se vyrábí zásadně z ječmene a po staletí se jí také říká „voda života." Destilát dozrává pouze v sudech a podle zákona musí zrát minimálně tři roky, většinou se však nechává zrát nejméně osm let. Žádné dvě značky nechutnají stejně a v samotném Skotsku se pálí asi 300 různých druhů. Sami Skotové o sobě říkají, že nikdy nepijí whisky s vodou, ale prý také nepijí vodu bez whisky.
Skotsko je to určitě země, která má své kouzlo a neznám nikoho, kdo by byl zklamán, že ji navštívil. V zemi je více než tři tisíce hradů a zámků a zeleň přírody je pastvou nejen pro ovce, ale i pro oči.
Několik užitečných informací: |
Měna: Ve Skotsku se používá společná měna Velké Británie - libra šterlinků, která se dělí na sto pencí. 1 britská libra (£) = 29.63 Kč. Skotsko má také svou vlastní měnu - skotskou libru. Bankovky se tvarem neliší od anglických a směňují se s anglickými v kurzu 1:1.
Ubytování: Kempů je po celé zemi dostatek, všechny jsou za jednotnou cenu 8£ (2os + stan). Počítejte, že za sprchu a WC budete ještě platit zvlášť (cca 20 pencí). Kuchyně: Jste-li ve Skotsku, tak musíte ochutnat národní pokrm - Haggis. Základem jsou ovčí vnitřnosti (srdce, játra, nebo plíce), ke kterým se přidává ovčí lůj, cibule, koření, ovesné vločky a někdy mletá ječná krupice. Vše se vaří hodinu v ovčím žaludku. Haggis se obvykle podává se šťouchaným bramborem a šťouchaným tuřínem (kedlubnou). Že vás tento pokrm neoslovil? Po dvou třech sklenkách pravé skotské whisky zachutná i vám. |
Foto: Profimédia