Na výstavu za gigantickými <span>zvířaty doby ledové</span>

Relax
19. 2. 2010 13:36
Model mamuta, největší exponát výstavy v Západočeském muzeu v Plzni.
Model mamuta, největší exponát výstavy v Západočeském muzeu v Plzni.

Návštěvníci mají do 30. května možnost prohlédnout si model zvířat.Unikátní možnost prohlédnout si ve skutečné velikosti modely gigantických pravěkých zvířat z doby ledové mají až do 30. května návštěvníci Západočeského muzea v Plzni.

V Česku i ve světě údajně ojedinělou kolekci jedenácti modelů tvořil více než dva roky tým českých přírodovědců a výtvarníků. Na základě dosud známých nálezů se pokusili vyrobit co nejreálnější podobu dnes již vyhynulých zvířat, řekl novinářům kurátor výstavy Josef Pšenička.

Hned u vstupu do výstavní síně muzea upoutá pozornost veledaněk, jehož paroží má rozpětí 3,6 metru a tělo měří na výšku čtyři metry. Na cestě dobou ledovou potkají návštěvníci také sedmimetrového lenochoda, obřího pásovce, čtyřmetrového ptáka, či dominantu výstavy - čtyři metry vysokého a kolem sedmi metrů dlouhého mamuta s mohutnými kly a hustou srstí. Kolekci doplňuje také šavlozubý tygr, jeskynní medvěd, srstnatý nosorožec, pratur a jednorohý nosorožec.

"Výstava je vlastně splnění snů tří kluků, dle našich informací neexistuje taková ucelená kolekce zvířat z doby ledové," řekl jeden z jejích autorů Zdeněk Třískal. Modely vznikaly 2,5 roku. Na kovové kostře je vymodelováno tělo z polystyrénu, opatřeno kůží a pak srstí. U mamuta či lenochoda ji simuluje barvený len, u pratura pak kravská kůže. "Všechno se dělalo ručně, kousek po kousku," řekl Třískal. Třeba skleněné oči získaly realistický vzhled díky ručnímu rýhování duhovky.

ČTĚTE TAKÉ: Přes oteplení jsou podmínky na horách stále dobré

Model mamuta, největší exponát výstavy v Západočeském muzeu v Plzni.Nejpracnější byl jihoamerický pásovec. "Jen ten krunýř jsme vyráběli 2,5 měsíce. Je složen z takových drobných polygonů - co kus, to originál. Měli jsme rychlost asi 80 destiček denně," popsal mravenčí práci na jednom z modelů Radek Labuťa, který je podle Třískala duchovním otcem myšlenky na vyrobení modelů.

Výstava je podle Pšeničky unikátní zejména tím, že nabízí ucelenou kolekci z období čtvrtohor. "Nabízí pohled na největší z gigantů, kteří v té době žili. Setkávají se zde zvířata, která žila na různých kontinentech i v různých obdobích doby ledové" uvedl. Návštěvníci mohou navíc srovnat vystavené modely s kosterními pozůstatky. Je zde vystaven například mamutí kel či zub z paleontologických nálezů z okolí Plzně.

Plzeň je jediným místem, kde mohou lidé kolekci vidět, odtud putuje na několikaleté turné po jižní Americe. Jen rozebrat jednotlivé modely nebude nic jednoduchého. Například mamut je složen asi z 12 dílů, každý váží kolem 100 kilogramů.

ČTĚTE TAKÉ: Hypotéza padla, Nefertiti nebyla Tutanchamonovou matkou

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ