Kolem dva a půl tisíce lidí přilákal o víkendu den otevřených dveří v sídle české diplomacie v pražském Černínském paláci. Po zhruba dvou letech si mohli zájemci prohlédnout nejzajímavější a nejcennější prostory; mezi nimi například byt poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka.
Mezi návštěvníky se dopoledne objevil také ministr Jan Kohout. Při posledním dni otevřených dveří v roce 2008 se do paláce vypravilo asi 5000 lidí. Černínský palác slouží jako hlavní úřad diplomacie od vzniku samostatného Československa v roce 1918. Veřejnosti často přístupný nebývá, například v roce 2006 to bylo poprvé po 12 letech.
Palác nechal postavit rakouský diplomat Humprecht Jan Černín z Chudenic a palác je jednou z největších barokních staveb v Praze. Stavba byla dokončena v letech 1717 až 1723, ale již v roce 1742 ji zpustošila francouzská a bavorská vojska. Poté, co byl palác opraven, ho poničilo ostřelování pruskými vojsky v roce 1757. Černínové přesídlili do Vídně, palác zůstal opuštěn. Palácové prostory pak sloužily například jako lazaret s lékárnou, útulek pro chudé, nájemní dům, dílny nebo kasárna. Ve 30. letech minulého století se stavba rozšířila o tzv. Janákovu přístavbu. V ní sídlí většina administrativních útvarů ministerstva.
ČTĚTE TAKÉ: Valdštejn obsadil Senát. Lidí přišly dva tisíce
V paláci bydlel i poválečný ministr zahraničí Jan Masaryk. Ten zde také v březnu 1948 tragicky zahynul. Jeho smrt je dodnes zahalena tajemstvím. Podle některých šlo o politickou vraždu, podle jiných Masaryk z okna sám vyskočil či vypadl.
Foto: ČTK