Výrazně nakloněný kostel sv. Petra z Alkantary, který je jediným pozůstatkem po někdejší karvinské čtvrti Solca, má za sebou generální opravu. Po slavnostním otevření přivítá veřejnost o víkendu. Kostel značně poklesl a naklonil se v minulém století kvůli poddolování. Sklon kostela je nyní údajně 6,8 stupně.
Chrám po rekonstrukci za téměř pět milionů dostal novou fasádu ze speciálního materiálu odolného povětrnostním vlivům, odvětrávací kanálky proti vlhkosti, zabezpečené odvodnění a opravenou podlahu. "Těžba černého uhlí v Karviné-Dolech postupně končí. Konkrétně pod kostelem již poklesy dozněly, takže jsme mohli přistoupit ke komplexním úpravám," uvedl mluvčí OKD Vladislav Sobol.
Kostel sv. Petra z Alkantary z roku 1736 je jedinou stavbou, která připomíná historickou čtvrť Solcu, jež kvůli poddolování zanikla v minulém století. Zničeny byly honosná radnice, Larischův zámek i s parkem nebo pivovar. Kostel poklesl o více než 37 metrů, od zahájení těžby černého uhlí roku 1854 pod ním bylo vytěženo 27 slojí v celkové mocnosti 46,82 metru. Před zbořením kostel v 90. letech 20. století zachránily speciální práce. Hřbitov, k němuž kdysi od kostela jezdily děti z kopce na saních, je nyní výše než chrám. Díky jeho naklonění je z něj turistická atrakce
Kostel získá ještě letos po dlouhé době také své zvony, vyrobené z pravé zvonoviny. Stály 260 000 korun. Dosud v kostele byly jen náhradní železné zvony, ty původní odvezli za války nacisté. "Ovšem zvony, které jsou železné, zvoní úplně jinak než zvony ze zvonoviny. Se zvony se vždycky vrací život, a tak je to taková naděje pro toto místo, které bylo poddolováno, že i zde znovu život přijde," uvedl farář karvinské římskokatolické farnosti Daniel Vícha.