Náměšť na Hané: oblast osídlená již v pravěku
30.03.2009 06:00 Původní zpráva
Na počátek zámecké sezony by mělo přijít něco nejen krásného, ale také roztomilého. Je to už delší čas, co jsem v Náměšti na Hané byl, ale přesně takhle si zdejší zámek pamatuji.
Náměšť leží jen asi 15 km severozápadně od Olomouce a 13 km jižně od Litovle. Z obou měst vede do Náměšti železnice. Rovná Haná se zde již začíná zvlňovat v půvabných kopečcích - předstupních Drahanské vysočiny - a je tu pěkně. Zvláště pokud jste již uondaní z překrásné, ale přece jen silně městské Olomouce, bude výlet do Náměšti působit přímo zázračně osvěživě.
Město, jehož historii mu musejí ostatní závidět
Oblast Náměšti byla hustě osídlena již v pravěku a na nedalekém kopci Rmíz se nachází jedno z nejvýznamnějších eneolitických výšinných sídlišť obývané lidem kultury nálevkovitých pohárů.
První písemný doklad o Náměšti pochází již z roku 1141, kdy o ní v seznamu vesnic patřících moravským kostelům píše významný olomoucký biskup Jindřich Zdík. Později zde na pahorku nad říčkou Šumnicí vznikl hrad (zbytky a terénní úpravy zachovány) a v roce 1319 byla Náměšť povýšena králem Janem Lucemburským na trhovní městečko.
Významné období nastalo v 18. století, kdy městečko získala podnikavá hrabata z Harrachu. Založila zde textilní manufakturu - tkalcovnu s bělidlem - , která dala obživu řadě obyvatel. Po dokončení Horního zámku byla manufaktura umístěna do Dolního zámku - původně gotické tvrze, renesančně a raně barokně rozšířené a přestavěné a v moderní době utilitárně upravené.
Harrachům se dobře dařilo, a tak si na kopci nad městečkem nedaleko zřícenin původního hradu dal Ferdinand Bonaventura z Harrachu v letech 1760-1766 vybudovat nový, tzv. Horní zámek - hlavní cíl dnešního výletu.
V roce 1777 získali městečko sňatkem hrabata Kinští, která zde působila až do roku 1916 a zasloužila se o další zvelebení městečka.
Zámek jako z pohádky
Pozdně barokní (ve stylu Ludvíka XVI.) zámek je osově komponovaný s nedvelkou patrovou hlavní budovou s přízemními křídly a centrálním čtvercovým zahradně upraveným nádvořím. Celý objekt je obklopen kruhovým parkem s řadou mohutných stromů a lipovými alejemi rozbíhajícími se odtud do čtyř stran. V příčné ose zámku stojí klasicistní kaple Nejsvětější Trojice.
Ačkoli jde o objekt poměrně rozsáhlý, interiéry jsou drobné a místy připomínají jen trochu zvětšené pokojíky pro panenky.
To zcela odpovídá dobovému stylu Louis-Seise - stylu francouzského krále Ludvíka VI. na přechodu rokoka a klasicismu, který dával před velkými reprezentativními místnostmi přednost menším, ale o to příjemnějším intimnějším místnostem - kabinetům a budoárům.
Tři tipy, kam v Náměšti a okolí: |
1. S průvodcem Horní zámek, samostatně jeho park a případně i zříceniny hradu (červená a žlutá turistická značka) a upravovaná budova Dolního zámku. 2. Romantický Přírodní park Terezské údolí táhnoucí se v průlomu říčky Šumnice mezi Náměšťí a Laškovem. 3. V Drahanovicích, asi 2 kilometry jihovýchodně od Náměšti, stojí mohutná Černá věž (nenechte se zmást, její fasáda září bělobou). Je pozůstatkem bývalé tvrze a je v ní zřízena expozice Vlastivědného muzea v Olomouci, týkající se archeologie obce a okolí. V nejvyšším patře se nachází galerie. |
Od roku 2000 vlastní zámek městys Náměšť na Hané a kromě tradičních prohlídkových tras (jsou tři!) a samostatných výstav (Biskupské a arcibiskupské kočáry a Dětské historické kočárky, v létě též Zámecká kaple) pořádá i řadu akcí - od svateb až třeba k turnaji v petangue u nádvoří.
Slavnostní zahájení
V sobotu 4. dubna bude zámek od 9. hodin poprvé v tomto roce otevřen veřejnosti a od 14.00 se v jižním křídle zámku bude konat slavnostní zahájení sezony, atraktivní zvláště pro děti, neboť zde loutkové divadlo z Českých Budějovic zahraje čtyři krásné pohádky. - Však jsem říkal: je to zámek jako z pohádky... Více informací ZDE.
Foto: Google Earth - Geodis Brno (letecký), www.mikroregionlitovelsko.cz (hl. budova a kočár), www.namestnahane.cz (zahrada), www.pametihodnosti.cz (zadní branka)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.