Vinařské obce Hnanice a Šatov leží osm kilometrů na jihozápad od nejstaršího moravského města Znojma, přímo na hranicích s Dolním Rakouskem. Z toho tedy plyne, že jde o nejteplejší kout naší republiky, krajinu osázenou vinohrady, a přitom dost členité a přírodně zachovalou, že tu mohl být zřízen sice rozlohou nejmenší, ale snad nejzajímavější a nejkurióznější přírodně chráněný celek, tedy Národní park Podyjí.
Ten se rozkládá po obou březích Dyje od Vranova nad Dyjí po Znojmo. Řeka tu meandruje celých 40 kilometrů dlouhým kaňonem místy až sto metrů hlubokým. Bylo by tedy s podivem, kdyby sem nevedly touhy cyklistů shlédnout tuto národní jedinečnost. Překvapí je tu kromě krás parku dvě nečekané zkušenosti. Jednak jsou to cyklotrasy vedoucí samotným národním parkem, které jsou vším, jenom ne nenáročnými terény. Vedou po hranicích bývalé železné opony a to je terén pro ty, kteří se počítají mezi bajkery s dobrou výkonností. Osou cyklotras národním parkem je slavná Greenways Praha-Wien.
No a zadruhé, z těchto cyklostezek lze nahlédnout do úchvatného kaňonu Dyje jen na pěti místech. Správa Národního parku Podyjí je neoblomná. Od Znojma jsou to vyhlídky Králův stolec, Sealsfieldův kámen, proslulá vinice Šobes, zřícenina s rozhlednou Nový Hrádek a vyhlídka na nejmenší rakouské městečko Hardegg. I tak jsou to zážitky naprosto nečekané v krajině, která je všeobecně považována za "placku". Ale i tak díky za to, protože na rakouské straně Národního parku Thayatal je kaňon a jeho protilehlé krásy cyklistům zcela zapovězen.
Do dolnorakouského Retzu, vzdáleného jen čtyři kilometry od Hnanic, vedou ale další cyklostezky, převážně rozsáhlými vinicemi, a i tady je toho mnoho k vidění. V Rakousku si přijdou na své i příznivci silniční cyklistiky, především pro perfektní silnice, prakticky zanedbatelný provoz motorových vozidel a u nás neobvyklou ohleduplnost k uživatelům kol. Tedy závěrem lze říct, že cyklostezek je tu dost a dost, jsou velmi dobře značené a v samotném okolí Znojma najdou zejména příznivci horské cyklistiky řadu historických obcí se středověkými památkami a archeologickými nalezišti. Ubytovatelé se na cyklisty přeorientovali, a tak lze najít poblíž jakékoliv destinace kvalitní ubytování v různých kvalitách zařízení.
Pominout dominantní nabídku kraje, tedy návštěvu vinných sklípků velko i malovinařů, to by bylo sotva odpustitelné. Na zdejších vinicích se daří především odrůdám bílých vín, s nimiž zdejší vinaři sbírají jednu světovou cenu za druhou. Současná právní úprava sice kolařům nedovoluje užívat veřejných komunikací ve stavu po požití alkoholických nápojů (nic proti tomu), ale pro ty máme k dispozici dopravu do zvoleného sklípku a zpět na hotel. Vše, co k tomu patří, mohou naši hosté ponechat na nás.
Nabídka pěší turistiky
Turisté jsou na tom stejně dobře jako cyklisté, nebo možná o trochu lépe. Přece jenom se podívají do krás Národního parku Podyjí poněkud hlouběji. Turistický oddíl Znojmo má pověst pečlivého udržovatele stezek a jejich značení. O náročnosti turistických tras platí obdobné informace jako pro cyklisty. Co je ovšem nespornou výhodou pro dobyvatele zdejšího přírodního komplexu "po svých", to je bezproblémová účast na degustačních stáncích vinařské firmy Znovín Znojmo. Ty najdete na zmíněné chráněné vinici Šobes nebo na vinicích nad obcí Havraníky. Jak cyklisté, tak turisté se od nás dostanou za chvilku do Šatova a do tamějšího Malovaného sklepa. Dílo jednorukého veterána z 1. světové války, vytesané a polychromované v pískovci, to by neměl vynechat žádný z návštěvníků regionu.
Kdo by neznal novou sportovní disciplínu nordic walking. Hole dnes uvidíte v rukou stále většího počtu turistů a tento boom neunikl ani velmi profesionálnímu týmu Znovínu. Ten nechal zpracovat katalogy walkingových tras okolí a společně s naším hotelem pořádá dokonce každoročně v dubnu, v jednom dni, akci Znovín walking a Happystar cross, jejíž oblíbenost každoročně stoupá.
Trasy mezi vinicemi
Trasy od hotelu vedou jednak do NP Podyjí, či směrem na Rakousko. Ale ať se vydáte kamkoliv, je to v tomto kraji vždy kolem vinic. Je jedno, jestli na naší straně hranice, či v Rakousku. Platí sice, že můžete vstupovat na rakouskou stranu jen na vyznačených přechodech, ale jste-li vybaveni pasem či občanským průkazem, nebývají dnes potíže při eventuální kontrole na dělicí hraniční čáře i mimo přechod. Jen zde ale nutno respektovat na podzim pravidlo, že hrozny na vinicích patří vinařovi, nikoliv kolemjdoucím. I v Rakousku se můžete zastavit v privátních sklípcích na degustaci vín, cyklisté zase najdou v Retzu pěkné muzeum cyklistiky. U sousedů to sice možné není, ale v lesích na moravské straně prožívají své šťastné chvíle houbaři. Vyznavači rybolovu mohou provozovat své hobby na Vranovské přehradě či na řadě rybníků v okolí či na pstruhových revírech Dyje.
Vyhlášené turistické zajímavosti
Je toho však mnohem víc, co je v blízkém okolí k vidění. Tak třeba vinné sklepy Znovínu, z nichž vyzdvihnu naprosto unikátní Křížový sklep v Příměticích u Znojma. Je to největší klenutý sklepní prostor ve střední Evropě a možná i na světě a dojem je opravdu monstrózní. Sklepní prostory největšího klášterního komplexu u nás - kláštera Louka ve Znojmě, kde jsou mimo jiné pořádány proslulé ochutnávky vín a závěr Putování po vinicích a vinných sklepích s ochutnávkami vín, mimochodem zadarmo, případně Burčákový festival, zanechají v každém účastníkovi nesmazatelné vzpomínky.
V té souvislosti připomínáme největší akci svého druhu v zemi, totiž zářijové Znojemské historické vinobraní. Znojmo praská ve švech, ale zvládá to. Abychom nebyli jenom na tom víně, pojďme k historii a architektuře. Za shlédnutí určitě stojí Znojemská rotunda, nejstarší sakrální stavební památka na nádvoří Znojemského hradu, Znojemské několikapatrové rozlehlé podzemí s neuvěřitelným jezuitským vodovodem, Mikulášský kostel nebo Znojemská radnice s vyhlídkou na rakouské Alpy (při dobré viditelnosti je vidět Schneeberg - 160km).
Nejsme ale zdaleka na konci nabídky. Lidé víry křesťanské potěší své srdce věřících jako málokde. Bez přehnané mediální reklamy se na pomezí Jevišovicka nalézá obec Hluboké Mašůvky. Toto před válkou velmi slavné poutní místo se svatou studnou a úžasnou lesní ikonografií, s Mariánskou jeskyní a Zahradou porozumění, je navíc pravěkým archeologickým nalezištěm (například Mašovské Venuše). Dále stojí za to: Vranovský zámek, Hrad Bítov, zřícenina Cornštejn a Frejštejn, zámek Uherčice, sídlo Suchého Čerta v Jevišovicích, tamtéž nejstarší zděná přehrada uprostřed Evropy, cyklistům vstřícný areál řeky Jevišovky.
Vstup do oblasti Národního parku Podyjí
Co není povoleno, nedělejte, kam nesmíte chodit, nechoďte, žádné mimořádné povolení rozhodně nedostanete. Správa Národního parku Podyjí má překvapivě mnoho zaměstnanců a na 63 kilometrů čtverečních (z toho 29 km2 v ochranném pásmu) je můžete potkat nebezpečně často.
Chápejte to tak, že na tak nepatrném území žije příkladem 65 druhů savců, 152 druhů ptáků, o hmyzu nemluvě, 7 druhů plazů - a myslíme, že takové užovky stromové byste se nablízko jistě pro její velikost zděsili. Mnoho živočišných a rostlinných druhů nikde v Evropě už nenajdete. Ano, na Znojemsku prostě není průmysl, je tu čistý vzduch a z hlediska zničujících dopadů civilizačního tlaku, téměř nepatrná dopravní zátěž. Aby se tu potom té přírodě nedařilo. Ani zlato se ale pořád netřpytí. Takových jinde vzácných kormoránů je tu k lítosti rybářů bohužel nadbytek, zato setkání s majestátním čápem černým je životním zážitkem.
Tipy na ubytování, půjčovny kol a dalšího vybavení. |
V okolí Šatova a Hnanic vyrostlo poslední dobou spoustu penzionů, středobodem pro výlety do Národního parku Podyjí je Hotel Happy Star a to nejen svojí polohou, ale i komplexností služeb. Cena dvoulůžkového pokoje činí 1890 Kč/noc a kromě ubytování zahrnuje také bohatou bufetovou snídani, volné využití hotelového krytého bazénu, vířivky, parní kabiny a fitnessu v rámci otevírací doby (10.00 - 22.00 hod.) a neomezeně internet. Více na http://www.hotelhappystar.cz/. Dále Pension Vinohrad v Hnanicích, přímo u kostela sv. Wolfganga, 420 Kč/osoba/noc bez snídaně, snídaně za příplatek 80 Kč, nabízí i kuželnu, více na http://www.u7andelu.cz/.
Cena půjčovného na den/víkend Přímo na hotelu Happy Star funguje půjčovna horských kol, půjčovné činí 300 Kč za kolo na 1 den, 250 Kč za kolo na půl dne, 100 Kč za kolo na 1 hodinu, hotel zajišťuje kompletní servis pro cyklisty - uzamykatelná úschovna (20 Kč/kolo a den), nářadí na opravu kola, lékárnička, možnost umytí kola, možnost vyprání a usušení oblečení a cyklistické výstroje, mapa cyklistických tras v okolí na http://www.hotelhappystar.cz/okoli-hotelu/cykloturistika, hotel je zapojen do projektu Cyklisté vítáni, který sdružuje zařízení po celé republice vhodná pro cyklisty. Hotel půjčuje také hole pro nordic walking, trasy na http://www.znovin.cz/default.asp?nDepartmentID=331&nLanguageID=1 a poskytuje zdarma mapové podklady tras, dále na dotaz zajistí profiprůvodce po NP (jak pěšky tak i na kolo). A vězte, pěšky tu poznáte mnoho, na kole za stejně dlouhou dovolenou téměř vše. |
Foto: Jaromír Novák-bikeboy.cz