Návštěvy dítěte na táboře nejsou vhodné z výchovného ani z psychologického hlediska, míní často organizátoři. Děti akorát rozlítostní, říká místopředseda České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka. Psychologové radí zeptat se na názor dítěte a jeho přání respektovat. Komplikacím rodiče také mohou předejít, když už přece jen návštěvu plánují, domluví-li se předem s vedením tábora.
Důvodů, proč organizátoři rodiče na táboře nevidí rádi, je hned několik. "Kontakt s rodiči děti rozlítostní," řekl Šejtka. Zejména menším dětem se první dny na táboře stýská. Brzy se ale podle něj zapojí do jeho dění a stesk je přejde. Když rodič přijede, dítě se opět dostane do vlivu rodičů a po jejich odjezdu teskní nanovo, tvrdí. Stejný problém je prý s mobilními telefony.
"Nikdy se nepodaří docílit toho, aby přijeli všichni rodiče. Vždycky zbudou některé děti, které podporu ze strany rodičů nemají, a ty potom velice trpí," uvedl. Další důvod je hygienický - děti na táboře odevzdávají prohlášení o bezinfekčnosti, rodiče při návštěvě s sebou nic takového nemají. Nebo stačí, aby zašli do cukrárny, a dítěti je pak třeba špatně, dodal Šejtka.
Dětský psycholog Miroslav Hudec by na zákazu nijak kategoricky netrval. Záleží na typu tábora i na osobnosti dítěte. "Spíš bych se dítěte zeptal, zda by ho návštěva potěšila, aby se mohlo podělit o dojmy," říká psycholog. Podle něj návštěva rodičů může "zmnožit radost dítěte z tábora".
ČTĚTE TAKÉ: Děti na táborech pily opět špatnou vodu a neměly záchody
Je to velmi individuální, rodiče by měli hodně dát na přání dítěte. Jsou odvážní školáci, kteří si návštěvu rodičů třeba ani nepřejí, a na druhou stranu úzkostlivé děti, které na tábor odjíždějí pod podmínkou, aby je rodiče aspoň přijeli navštívit, uvedl. "Záleží také, jak moc úzkostliví jsou rodiče," dodává.
Foto: archiv Týdne, Lucie Pařízková