Nedobrá pověst Prahy jako místa, kde na turisty číhají zástupy podvodníků a zlodějů, trápí nejednoho hoteliéra. Situace přitom není prý tak zlá. Praha je bezpečnější metropolí než Vídeň, její hlavní turistický konkurent, jak dnes zdůraznil Mojmír Mikula z agentury CzechTourism.
Zatímco v Praze došlo v přepočtu na deset tisíc obyvatel předloni ke spáchání 682 trestných činů, ve Vídni to bylo 1032, řekl Mikula. Podle uvedeného kritéria by Praha v bezpečnosti porazila například i takové turistické cíle, jako jsou Paříž, Londýn nebo Brusel. Přesto Česká republika nemá v zahraničí příliš dobrou pověst.
"Turisté si destinaci pro dovolené vybírají nejen podle přitažlivosti destinace a infrastruktury, ale i podle přívětivosti, bezpečnosti a mediálního obrazu," uvedl dále Mikula. Kromě kriminality jsou pro pocit bezpečí turistů významným faktorem hygienické podmínky, přírodní podmínky a v neposlední řadě přívětivost k menšinám.
Zlobiví taxikáři
Ve srovnání s evropskými metropolemi je podle počtu trestných činů Praha prý čtvrtá nejbezpečnější. Před ní se podle agentury CzechTourism umístily Bratislava, Budapešť a Varšava. Nejvyšší míru kriminality vykazuje Belgie, kde je podle Mikuly počet trestných činů třikrát vyšší než v Česku. "Belgie má ale paradoxně podstatně lepší mediální obraz," řekl Mikula. Pokud nějakého turistu okradou v Praze, pravděpodobně zareaguje slovy, že to mohl čekat. Naopak okradený turista v Belgii se bude divit, jak se to mohlo stát, dodal.
Dlouhodobě mediální obraz země poškozují některé chronické potíže, jako jsou například nepoctiví taxikáři nebo provozovatelé směnáren, kteří neuvádějí všechny povinné údaje.
Přesto se mohli na jaře zatím hoteliéři mírně radovat - do ubytovacích zařízení v tuzemsku přijelo v dubnu podle Českého statistického úřadu téměř 891 tisíc turistů, což bylo o čtvrtinu více než loni.