Nejkrásnější nádraží mají v Opavě

Relax
12. 12. 2012 12:54
Nejhezčí nádražní budova Opava východ. Při rekonstrukci byl navenek zachován její původní ráz.
Nejhezčí nádražní budova Opava východ. Při rekonstrukci byl navenek zachován její původní ráz.

Nejkrásnějším nádražím v zemi se letos stala nádražní budova Opava východ. Zvláštní cenu pro pohádková nádraží si z šestého ročníku soutěže odnesly stanice v Nemilkově na trati mezi Klatovy a Domažlicemi a zastávka v Mnichovicích nedaleko Prahy. Výsledky soutěže v budově Senátu představili zástupci pořadatelské společnosti Asociace Entente Florale - Souznění.

Budova opavského východního nádraží byla postavena v roce 1851 podle návrhu architekta Ernesta Ehrenhause v pozdně klasicistním slohu. Nachází se na odbočce někdejší Severní dráhy císaře Ferdinanda. Při nedávné rekonstrukci, která navenek zachovala původní ráz budovy, přibyly nové pokladny, digitalizované informační centrum a podchod propojující nástupiště a Těšínskou ulici, popsalo vítěznou budovu na svých internetových stránkách pořádající sdružení.

Podhled do útrob opavského nádraží.Kromě vítězů jednotlivých kategorií byly oceněni finalisté soutěže. Mezi ně se probojovaly nádražní budovy v Bělé nad Radbůzou, České Třebové, Jindřichově Hradci, Luhačovicích, Mariánských lázních, Šumperku a v Telči. Hlasovalo přes 8500 lidí.

Minulé ročníky soutěže o nejkrásnější nádraží vyhrály Uherské Hradiště, Ostroměř u Hořic, Trutnov a Zahrádky u České Lípy a Choceň. V Česku existuje na 2500 zastávek na kterých se nachází zhruba 8000 budov nádraží a dalších železničních staveb.

Občanské sdružení pořádá soutěž od roku 2007, spolupracují s ním například Plzeňská dráha, České dráhy, Jindřichohradecké místní dráhy, Správa železniční dopravní cesty, Posázavský Pacifik nebo občanské sdružení ŽelPage.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ