V Karlovarském kraji turisté v loňském roce nejčastěji zamířili na hrad Loket na Sokolovsku. Jeho branou prošlo 103 000 platících návštěvníků. Údaje včera zveřejnila agentura CzechTourism.
Hrad Loket byl nejvíce navštěvován i o rok dříve, kdy si ho prohlédlo 102 221 lidí. V loňském žebříčku bylo na druhém místě Krajské muzeum Karlovarského kraje s 94 355 návštěvníky a třetí Městské muzeum ve Františkových Lázních, kam přišlo 83 201 lidí.
Loketský hrad má proti většině památek v regionu výhodu v tom, že je otevřen celoročně. Návštěvnost pak zvyšují i kulturní akce, na které se sjíždějí tisíce lidí. Když společnost spravující městský hrad v roce 1993 památku po dlouhé pauze otevřela, přišlo si ho prohlédnout za 12 měsíců kolem 17 000 lidí. Od té doby návštěvnost rok od roku stoupala. Po zavedení celoročního provozu si mohou turisté hrad prohlédnout i o Štědrém dni a Silvestru.
Druhé místo v žebříčku návštěvnosti obhájilo Krajské muzeum Karlovarského kraje, které vzniklo ze tří původně samostatných muzeí v roce 2007. Pod jeho správu patří i chebský hrad, královská mincovna v Jáchymově a hornické muzeum v Krásně. Třetí místo v pořadí agentury CzechTourism, jež náleží františkolázeňskému muzeu, ovlivnila hlavně přírodní rezervace SOOS u Nového Drahova. Jde o unikátní rašeliniště, kde vyvěrá množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v bahenních sopkách. Hojně navštěvovaný je také hrad Seeberg, který rovněž muzeum spravuje.
Zlínská ZOO a Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm
Zlínská zoologická zahrada v Lešné byla v roce 2008 sedmým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice. Během loňského roku ji navštívilo přes 490 000 lidí. Druhou pozici mezi oblíbenými turistickými cíli kraje obsadilo Valašské muzeum v přírodě z Rožnova pod Radhoštěm. Na třetí se umístilo Slovácké muzeum z Uherského Hradiště, které překonalo i památku UNESCO, kroměřížský Arcibiskupský palác a jeho zahrady. Pátý nejvyšší počet lidí zavítal na vodní cestu Baťův kanál. Všem z první čtveřice ale loni návštěvníků ubylo.
Ostravský hrad, Miniuni a muzeum Kopřivnice
Slezskoostravský hrad s areálem zmenšenin světových památek Miniuni v Ostravě loni přilákaly více než dvojnásobek lidí oproti roku 2007. Slezskoostravský hrad se Sklepem strašidel a areál Miniuni loni zaznamenaly dohromady největší nárůst návštěvníků v rámci kraje. Loni Slezskoostravský hrad otevřel novou obřadní síň, hradní kovárnu i kapli. Tisíce lidí přilákal také divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti, který se na hradě konal poprvé.
Návštěvnost areálů Ostravských výstav se tak loni velmi přiblížila k počtu návštěvníků ostravské zoo - k překonání jim chybělo zhruba 2300 lidí. Zoologická zahrada přilákala loni bezmála 364 000 návštěvníků, což je zhruba o desetinu více než předloni. Moravskoslezský kraj patří k šesti regionům, v nichž byly zoo jednoznačně nejnavštěvovanějšími cíly turistů.
Na třetím místě se v kraji umístilo Slezské zemské muzeum v Opavě, přestože počet jeho návštěvníků loni klesl o pětinu na 164 305 lidí. Čtvrtou největší návštěvnost zaznamenalo Regionální muzeum Kopřivnice s 95 000 návštěvníky, zhruba o 10 000 lidé méně pak zavítalo do Hornického muzea OKD v Ostravě.
Liberecký kraj a Centrum Babylon
Liberecké zábavní Centrum Babylon bylo loni podle agentury CzechTourism nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Libereckém kraji. Centrum Babylon vzniklo v roce 1998 v areálu opuštěné textilní továrny Hedva. Nejprve tam začalo sloužit 60 obchodů, potom diskotéka a 13 restaurací, později přibyl lunapark a akvapark. Před dvěma lety byl v areálu otevřen čtyřhvězdičkový hotel s více než 1000 lůžky a pak centrum zábavního poznávání, takzvaný IQpark, kde si návštěvníci mohou ověřit známé fyzikální jevy v praxi.
Úbytek turistů trápí také zoologickou zahradu v Liberci, přestože je pátou nejnavštěvovanější zoo v Česku. Loňská návštěvnost byla o 10.000 lidí nižší než v roce 2007 a letos zřejmě ještě klesne. Zhruba tříprocentní propad návštěvnosti zaznamenalo letos také osm hradů a zámků Národního památkového ústavu v Libereckém kraji, které za první polovinu letošního roku navštívilo 140 500 lidí. Nejnavštěvovanější památkou v kraji je Státní zámek Sychrov, který loni vidělo téměř 132 000 lidí, předloni byla návštěvnost o 7000 lidí nižší. K nejnavštěvovanějším památkám v kraji patří ještě hrad Trosky, který loni vidělo bezmála 106 000 lidí. Oblíbenou atrakcí je i liberecká botanická zahrada, kam přišlo 95 000 návštěvníků.
Hradecký kraj láká na zoo a zámek Dětenice
Dvorská zoo je podle agentury šestým nejvíce navštěvovaným cílem v celé České republice, před ní se umístily pouze pražské turistické cíle a liberecké Centrum Babylon.
Na dalších příčkách v hradeckém kraji skončil například soukromý zámek Dětenice nedaleko Českého ráje, jehož návštěvu si vloni nenechalo ujít 152 590 turistů. Do nedalekých Prachovských skal na Jičínsku zamířilo 135 000 turistů a téměř 90 000 lidí si přijelo prohlédnout Babiččino údolí v Ratibořicích na Náchodsku.
Krumlov, Hluboká a Zoo Ohrada
Nejoblíbenějším cílem turistů na jihu Čech zůstávají Státní hrad a zámek v Českém Krumlově a zámek v Hluboké nad Vltavou. Třetím nejnavštěvovanějším místem je hlubocká zoologická zahrada. Krumlov se stejně jako v předchozích letech loni zařadil mezi dvacítkou nejvyhledávanějších turistických cílů v Česku. Patřila mu 17. příčka.
Olomoucký kraj a Svatý Kopeček
Olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku byla loni opět nejatraktivnějším lákadlem pro turisty v Olomouckém kraji. V tabulce celorepublikově nejnavštěvovanějších domácích turistických cílů bez ohledu na jejich zaměření se zoo, kterou si v uplynulém roce prohlédlo více než 356 000 lidí, umístila na šestnáctém místě.
Druhá příčka z hlediska nejpřitažlivějších turistických cílů v regionu střední Moravy patří stejně jako v předchozím roce olomouckému Muzeu umění, které loni navštívilo 225 534 lidí, což je ale o téměř 13 000 méně než tomu bylo předloni. Třetí skončil se zhruba 93 000 návštěvníky Státní hrad Bouzov, čtvrté Vlastivědné muzeum v Šumperku a pátá Ruční papírna ve Velkých Losinách.
V desítce nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Olomouckém kraji figurují podle informací olomouckého hejtmanství také Přírodní ráj Horizont Bystrovany, hrad Helfštýn, Zbrašovské aragonitové jeskyně, Jeskyně Na pomezí a Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.
Ústecký kraj: Památník Terezín jako turistický cíl
Památník Terezín na Litoměřicku navštívilo loni více než 443 000 lidí. Stal se tak desátým nejvyhledávanějším turistickým cílem v České republice. Na druhém místě v oblibě turistických cílů v Ústeckém kraji byl loni Podkrušnohorský zoopark Chomutov, třetí pak Zoologická zahrada Ústí nad Labem.
Památník Terezín má tři hlavní části. Nejvíce turistů navštívilo Malou pevnost, kde bývala věznice gestapa. Loni tam celkově přišlo 222 167 návštěvníků, což je o téměř 14 000 lidí méně než o rok dříve. U Magdeburských kasáren návštěvnost loni poklesla jen mírně, celkově je navštívilo téměř 64 000 lidí. Více než 157 000 lidí pak navštívilo Muzeum ghetta, o téměř 12 000 méně než v roce 2006.
Chomutovský Podkrušnohorský zoopark loni navštívilo 223 792 lidí, což je o 27 600 návštěvníků méně než v roce 2007. Tehdy zhlédlo expozice rekordních více než 251.000 milovníků zvířat a přírody. Dvousettisícovou hranici návštěvníků zoopark ale překonal už posedmé za sebou. Návštěvnost jeho pracovníci sledují od roku 1997, expozice od té doby zhlédly více než dva miliony lidí. Zoopark vznikl v roce 1975. Rozkládá se na 112 hektarech, expoziční část tvoří asi 80 procent této plochy.
Jih Moravy: kras, Lednice a zoo v Brně
Nejnavštěvovanějšími turistickými cíly na jižní Moravě byly v loňském roce stejně jako o rok dříve jeskyně Moravského krasu, novogotický zámek v Lednici a brněnská zoo. Do první pětky v kraji patří dále zoo a DinoPark ve Vyškově. Těchto pět turistických atrakcí loni přilákalo přes 1,4 milionu lidí.
Do Moravského krasu loni zamířilo 359 862 zájemců, tedy asi o sedm procent méně než o rok dříve. V celorepublikovém měřítku to znamená 15. místo. V krasu se nachází pět ze 14 veřejnosti přístupných jeskyní v ČR. Mezi nejznámější patří Punkevní jeskyně s podzemní říčkou Punkva, která protéká také nejznámější propastí Macocha. V celém krasu je ale přes 1000 jeskyní. V několika z nich by v budoucnu měly vzniknout archeologické expozice, které by měly návštěvnost krasu ještě zvýšit.
Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, který je od roku 1997 zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Lednici si loni za cíl cesty vybralo 331 013 zájemců. To je asi o tři procenta více než v roce 2007. Lednický zámek láká návštěvníky také zámeckým skleníkem, který kvete po celý rok. Dominantou krajiny upravené v anglickém stylu je kromě lednického zámku i zámek ve Valticích.
Zoo v Brně loni přivítala 326 930 turistů, tedy o téměř 30 procent více než předloni. Zájem o zoo vzrostl i poté, co se narodila mláďata ledního medvěda Bill a Tom. Nyní jsou z nich už statné šelmy, které ale byly v únoru odstěhovány do jiných zoo. Zoo chová asi 800 zvířat 200 živočišných druhů. K atrakcím patří lední medvědi, tygři sumaterští, levharti cejlonští, polární vlci a stádo koní Převalského.
V celé České republice zůstává nejoblíbenějším turistickým cílem i nadále Pražský hrad, který loni navštívilo 1,34 milionu lidí. Ze zoologických zahrad vede v žebříčku pražská zoo, kterou navštívilo téměř 1,2 milionu návštěvníků. Mezi muzei vítězí v oblíbenosti Židovské muzeum v Praze, z hradů a zámků návštěvníky přitahuje nejvíce Státní hrad a zámek v Českém Krumlově. Z přírodních krás jsou stále nejnavštěvovanější jeskyně Moravského krasu.
Foto: CzechTourism.com, ČTK, archiv