Nepěkné dárečky z dovolené: <span>průjmy, malárie</span>, dengue

Relax
30. 8. 2008 08:00
S malárií se každý rok léčí asi 25 Čechů.
S malárií se každý rok léčí asi 25 Čechů.
S malárií se každý rok léčí asi 25 Čechů.Asi pětadvacet Čechů si každý rok z dovolené přiveze malárii. Na Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí Fakultní nemocnice Na Bulovce pravidelně řeší také cestovní průjmy a žloutenky, tropické horečky a exotická onemocnění vnitřních orgánů a kůže.

Každoročně se v Česku s malárií léčí kolem 25 lidí. Loni jich bylo 27. Proti malárii se nedá očkovat, ale ordinují se léky antimalarika. Je jich několik druhů a ne pro každého se hodí stejné. Mimoto samy o sobě mají výrazně nepříjemné vedlejší účinky a pro dlouhodobější cestování se také nedají brát.

Lékaři Na Bulovce řeší ročně také desítky případů tropické horečky dengue. "Je to velmi rozšířené onemocnění v celé zeměpisné šířce subtropů a tropů," říká zdejší primářka Hana Roháčová. Rizikové jsou oblasti močálů v období dešťů. Nemoc přenášejí komáři. Češi si tropickou horečku dengue vozí například ze Střední a Jižní Ameriky, afrických zemí a z jihovýchodní Asie. "Nedávno byla epidemie těžké formy této horečky v Brazílii," dodala lékařka.

Horečka dengue se projevuje podobně jako chřipka, může ale přerůst i v krvácení do kůže a vnitřních orgánů a skončit i smrtí. Na tuto tropickou horečku ale zatím v Česku podle primářky nikdo nezemřel.

Nemoc kůže z Jižní Ameriky

Cestovatelské průjmy jsou nejběžnější.K exotickým nemocem patří také takzvaná leishamitóza. Tato nemoc ohrožuje vnitřní orgány a kůži, lidé si ji vozí z Jižní Ameriky. Jeden člověk byl loni hospitalizován také se schistomatózou, kterou způsobují motolice ve znečištěných a stojatých vodách například v Africe.

Jistě nejrozšířenější nemocí, kterou si lidé vozí z cest, jsou ale průjmy. Nebývají nijak těžké pro zdravého člověka. Mohou být ale nepříjemné. Lidé si průjem přivodí třeba konzumací neumytého ovoce nebo vypitím čerstvého džusu s ledem. Podle místa nákazy se lidově cestovní průjmy nazývají například "faraónovou pomstou", pokud lidé přijedou z Egypta, nebo "aztéckou pomstou", když se nakazí v Jižní Americe.

Infekční klinika Na Bulovce má 170 lůžek. Klinika i centrum pro vysoce nebezpečné choroby ročně hospitalizují přes 4000 pacientů. Více než 30 tisíc pacientů ošetřila klinika ambulantně. Co se týká nemocí dovezených z exotických zemí, Bulovka řeší téměř všechny, které si lidé zpátky do Česka dovezou, tedy několik stovek ročně.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ