
V Česku je národních kulturních památek téměř 240 a vyhlašování nových je spíš výjimečná událost. Barokní baziliku nechal v letech 1700 - 1707 ji nechal vystavět kníže Leopold Dietrichstein. Plány vytvořil Dominik de Angeli, stavbu vedli Vít z Nového Veselí a Jan Spinetti.

Bazilika po generální opravě
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie je čerstvě po generální opravě. Ta byla zahájena v roce 2001, trvala sedm let a stála přes 25 milionů korun. Penězi přispělo město, kraj Vysočina i ministerstvo kultury. Podle polenského děkana Zdeňka Krčka pomohli i farníci, kteří odpracovali tisíce brigádnických hodin. Rekonstrukce se týkala hlavně interiéru, chrám však získal také nové krovy a střechu. Boční lodě, stejně jako hlavní loď a presbytář, mají bohatou štukovou a freskovou výzdobu, restaurována byla i část mobiliáře.
Památkově bohatá Vysočina

Oslavy vyhlášení polenského chrámu národní kulturní památkou jsou součástí tamní tradiční Mrkvancové pouti, která každoročně přiláká do pětitisícového městečka kolem 10 000 návštěvníků. Polenští občané odnepaměti zavěšovali nad dveře a vrata domů mrkev zdobenou stuhami v barvách českého království. Kromě pouťových atrakcí mohou lidé navštívit také výstavy a kulturní programy.
Foto: kr-vysocina.cz, extranet.kr- vysocina.cz