<span>Obec Vinařice</span> a Hornický skanzen Mayrau

Relax
22. 6. 2009 06:00
Řetízková šatna.
Řetízková šatna.

Řetízková šatna.Kdo navštíví obec Vinařice (ležící nad severním okrajem města Kladna), pro toho už uhlí nikdy nebude jen „špinavý kámen, kterým se topí". Tedy pokud absolvuje podrobnou a neobyčejně pestrou prohlídku Hornického skanzenu Mayrau.

Z historie Majrovky

Mayrau, počeštěně a lichotivě Majrovka, je hlubinný důl na černé uhlí. S hloubením těžní jámy se začalo v roce 1874 a uhelná sloj v hloubce 512 metrů byla odkryta v roce 1878. Důl byl pojmenován po tehdejším předsedovi správní rady Pražské železářské společnosti JUDr. Kajetánu Mayerovi. Zanedlouho byla asi o padesát metrů dál vyhloubena sdružená jáma Robert. Na Majrovce se těžilo 120 let a za tu dobu se zde vydobylo 34 milionů tun uhlí.

Důl MayrauProvoz byl ukončen až v roce 1997. Ale již v roce 1994 zde začal být postupně budován hornický skanzen. A to byla jedinečná situace: zatímco jinde je obvyklé, že expozice vzniká na základě znovuzrození minulých dob, zde stačilo pouze v pravý okamžik zastavit čas.

Co zde uvidíme?

Základem expozice je model „posledního pracovního dne". To znamená, že se ve skanzenu zachovává a udržuje taková situace, která zde byla v den, kdy se zde naposledy pracovalo. Návštěvník má mnohdy pocit, jako by horníci opustili důl těsně před jejich příchodem a leckterého přepadne i pocit nejistoty, že narušuje něčí soukromí a vchází tam, kam asi nemá. Ale má - a pokud chce, může si vše prohlédnout za odborného výkladu velmi podrobně.

Těžební stroj Ringhoffer.K prohlížení je toho zde opravdu mnoho. S dějinami dolu a s technikami dobývání uhlí se můžeme seznámit v podrobné expozici s řadou (mnohdy funkčních) modelů, dokumentů a audiovizuálním doprovodem. Mnohé zaujmou mohutné a elegantní těžní stroje z roku 1905 a 1932 (ty starší v detailech poznamenané tehdy vládnoucí secesí) nebo malé důlní lokomotivy Siemens. Prohlédnout si můžeme asi 130 metrů důlních děl s dobovou mechanizací, budovu dýmnice s expozicí báňského záchranářství, lampovnu a mnohé další.

Jako ze surealistického filmu působí obrovská místnost řetízkových šaten, v nichž se havíři převlékali a kvůli úspoře místa vytahovali pracovní oděvy na řetězech ke stropu. To však není všechno, zdaleka ne.

Důlní lokomotiva.O vzácném umění zastavit čas

A pokud si někdo myslí, že „zastavit čas" je snadné, prohlídka skanzenu ho vyvede z omylu. Ze všeho je patrné velké nasazení, množství dobrovolně stráveného času a hlavně nadšení těch mnoha, kteří skanzen založili, budovali, udržují a rozvíjejí.

Tři tipy, kam ve Vinařicích a okolí:
1. Hornický skanzen Mayrau (otevřeno denně od 9 do 15 hodin)
2. Smečno (5 km západně od Vinařic). Barokní zámek (nepřístupný) a volně přístupný zámecký park. V betonovém bunkru vojenského opevnění z 30. let byl zřízen Vojenský skanzen.
3. Kladno se zámeckou galerií, bývalou synagogou, barokní kaplí sv. Floriána a dalšími památkami historických slohů i industriální architektury.

Foto: Vladislav Dudák

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ