OBRAZEM: Česká plachetnice <span>Panta Rhei</span> už brázdí moře

Relax
26. 7. 2009 18:05
Plachetnice Panta Rhei, v překladu &quot;vše plyne&quot;.
Plachetnice Panta Rhei, v překladu &quot;vše plyne&quot;.

Největší v Česku postavená jachta Panta Rhei má za sebou první desítky námořních mil. S ambicí obeplout svět zatím brázdí moře kolem Evropy. Odstartovala minulý týden z polského přístavu Świnoujście, aby na přelomu září a října zakotvila u břehů Sardinie. Reportér on-line deníku TÝDEN.CZ byl několik dní na palubě.

ČTĚTE TAKÉ: Kapitán Panta Rhei: Plavba kolem Evropy je maturita

Panta Rhei na Baltském moři.

Přesně šest let trvalo, než Panta Rhei - v překladu něco jako vše plyne - poprvé dosedla na mořskou hladinu. Více než jednadvacet a půl metru dlouhá plachetnice s předním stěžněm vysokým jako sedmipatrový dům ještě předtím absolvovala sladkovodní cestu z Prahy po Vltavě, Labi, přes plavební kanál Havola-Odra do polského přístavu Świnoujście. Tam poprvé "ochutnala" i slanou vodu.

Panta Rhei, zn.: Vyrobeno v Česku.

Naprostou většinu lodních součástek navrhoval a vyráběl duchovní otec projektu Panta Rhei Jaroslav Vorel. Původní profesí stavař se podílel i na strojařských a zámečnických pracích na padesátitunové jachtě.

Opravám na moři se kapitán nevyhne.

Jako kapitán lodi musí Jaroslav Vorel (vlevo) řešit i problémy, které se vyskytnou během plavby. Poruchu motoru - jak se později ukázalo - zapříčinily špatně fungující olejové filtry hydrauliky. V německém přístavu Sassnitz na východoněmeckém ostrově Rujana, kdysi tak vyhledávaném českými turisty, musely být nakonec nefunkční filtry vyměněny.

Panta Rhei v akci.

"Nejdřív napnout bezan, pak hlavní plachtu, kosatku a genu," zavelel kapitán. Do plachtoví o ploše téměř tři sta metrů čtverečních se opřel vítr, plachetnice se naklonila na pravobok (též starbord) a její rychlost za chvíli atakovala hranici devíti uzlů - takřka sedmnácti kilometrů v hodině. "A to jsme jeli na protivítr," glosoval plavbu později kapitán.

Elektronika šitá na míru české plachetnici.

Panta Rhei může jet i "bez kapitána". Řízení totiž v klidných vodách hravě zajistí autopilot. V kokpitu lodi za kormidlem přístroje právě ukazují následující údaje: kurs 278°, protivítr 6,4 uzlu a rychlost lodi 6,2 uzlu - o ni se právě stará motor s 215 koňskými silami -, hloubka moře 17,4 metru.

Porada v salonu na zádi lodi.

"Pojedeme přes noc, nebo zakotvíme ve Stralsundu?" Spolumajitel jachty Tomáš Ječný právě řeší s kapitánem další scénář plavby. Po chvíli je rozhodnuto: pojede se přes noc, směr Warnemünde. "Do Stralsundu totiž vede jen úzký a mělký kanál a mohli bychom mít problémy s hloubkou," vysvětluje Tomáš Ječný. Panta Rhei potřebuje kvůli bezpečné plavbě hloubku alespoň čtyři metry, to kvůli ponoru. 

Pohled z kajuty.

Za chvíli bude Panta Rhei ve tmě na moři zcela osamělá.

Panta Rhei v německém přístavu Warnemünde.

Plachetnice právě minula majáky v přístavu Warnemünde, kousek nad německým hanzovním městem Rostock, s nímž je kotviště spojeno vodním kanálem. "Řízení provozu, tady jachta Panta Rhei," ohlásil kapitán svou loď u přístavní správy. Ke klidnému zakotvení však ten večer došlo až o několik hodin později. Do přístavu se totiž vřítila bouře, v níž nebylo možné přirazit ke břehu a Panta tak musela vyjet zpět na volné moře.

Černí pasažéři.

Ze Sassnitz cestovaly společně s posádkou octomilky. K nim se pak ve Warnemünde připojila i slunéčka. Z černého pasažérství je nikdo neobvinil.

Když nefouká, jede se na motor.

Na Panta Rhei může v šesti kajutách pojmenovaných podle šesti kontinentů nocovat až dvanáct pasažérů. Na palubě jsou dva záchody, dvě sprchy i salon s kuchyní o rozměru čtyřiceti metrů čtverečních.

V klidných přístavních vodách.

Z Libeňského ostrova až na světová moře. První část snu majitelů už jim Panta Rhei splnila. Jeho součástí je však i touha jednou obeplout svět.

Foto: Martin Samek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ