Orient Express. Legenda o intrikách a luxusu
16.07.2007 14:59 Původní zpráva
Málokterý vlak si získal takovou proslulost jako legendární Orient Express. Ačkoli šlo původně o běžný linkový spoj, v průběhu času se jméno soupravy stalo synonymem pro luxus a intriky. Trasa vlaku se v moderní době mnohokrát měnila a díky tomu jej mohou od pondělí do středy obdivovat i obyvatelé Prahy.
K tématu: Fotogalerie zde
Současný Venice Simplon Orient Express má ovšem s tím původním kromě pověsti pramálo společného. Z linkového spojení se dnes stal luxusní výletní vlak s veškerým komfortem, který vás ve zkratce proveze nejkrásnějšími městy Evropy. Můžete si vybrat buď klasickou trasu z Paříže do Istanbulu přes Budapešť a Bukurešť, nebo se projet po železnici z Benátek do Londýna. V druhém případě je na výběr několik možných cest, z nichž jedna vede i přes Prahu.
Výlet za nostalgií
„I cesta může být cíl,“ zpívá se v písni známé české kapely a v případě Orient Expressu to platí dvojnásob. Všechny destinace, jimiž vlak projíždí a které byly v dobách dávno minulých jen špatně dostupné jinak než po kolejích, jsou dnes moderními městy se vším, co k tomu patří. Ale uznejte sami. Oč romantičtější je dojet na místo ve vlaku plném ochotných stewardů, dobrého jídla a nablýskané mosazi a chromu, než jednoduše přiletět letadlem?
Už za dob svého prvního rozkvětu proslul Orient Express vysokou úrovní služeb poskytovaných na palubě. Zachovává si ji dodnes. Typické modro-zlaté vozy jsou částečně původní, dekorované ve stylu art deco. Každé z přepychových kupé má svého vlastního stewarda, který se stará o pohodlí cestujících, atmosféru 20. a 30. let podtrhuje stylová hudba. K luxusní večeři hosté chodí ve večerním.
Vlak byl ostatně proslulý svou kuchyní už ve své zlaté éře. Traduje se, že někteří evropští gurmáni neváhali zaplatit vysokou cenu za jízdenku, jen aby mohli nastoupit v Basileji a po opulentním obědě a nejedné sklence skvělého vína opět vystoupit v Innsbrucku…
A kolik se za nostalgické vzpomínání platí dnes? Tipujete-li, že nemálo, tipujete správně. Pětidenní cesta z Benátek do Londýna vedoucí přes Prahu vás přijde na 2670 eur (v přepočtu asi 75 tisíc korun). Pokud vám tyto destinace připadají málo exotické a raději byste si vychutnali jízdu po trase původního Orient Expressu z Paříže do Istanbulu, budete muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy. Výlet za romantikou minulosti a orientu vás v tomto případě bude stát 6340 eur (tedy necelých 180 tisíc korun).
Orient Express, barometr evropské politiky
Vlak v hlavní roli
Proslulost vlaku se odrazila i v literatuře a filmu. Ústřední místo mu přísluší ve světoznámém detektivním románu Agathy Christie Vražda v Orient Expressu. K jeho sepsání autorku inspirovala událost z ledna 1929, kdy byl vlak nucen pět dní stát ve sněhovém závalu na Balkáně, 80 kilometrů od Istanbulu. Román téměř neznámou autorku přes noc vynesl na vrchol žebříčků nejprodávanějších knih. Podle detektivky vznikl i neméně slavný film s hvězdným obsazením (zahrála si v něm mimo jiné Ingrid Bergmanová, Jacqueline Bissetová, Sean Connery nebo Michael York).
Titulní roli přisoudil Orient Expressu i spisovatel Graham Green, vedlejší úloha mu pak připadla v řadě dalších děl. V novele a filmu Srdečné pozdravy z Ruska z něj uniká před svými pronásledovateli James Bond, cestoval jím i Sherlock Holmes a děj jednoho svého díla sem zasadil i Alfred Hitchcock.
|
Posádku dnešního Orient Expressu tvoří Francouzi, Italové, Angličané a Maďaři. Taková Evropa v malém, dalo by se říci. V minulosti měl však modro-zlatý vlak podstatnou úlohu i v mezinárodních vztazích.
Na návštěvu svého panovnického kolegy do Istanbulu (kde bylo mimochodem pro vlak vystavěno zvláštní nádraží v těsné blízkosti paláce Topkapi) se jím vydal německý císař Vilém II., v roce 1901 po smrti britské královny Viktorie se vlakem sjížděly na pohřeb spřízněné rody - tedy všechny panovnické domy tehdejší Evropy. Rozdělení vagonu tak, aby odpovídalo spletitým zásadám protokolu, představovalo skutečný oříšek. Nejen tím však vlak přispěl ke sbližování Evropy. Aby vůbec mohl křižovat starý kontinent, bylo nutné časem přistoupit ke sjednocování rozchodů kolejnic a železničního provozu vůbec.
Když Evropu v roce 1914 opět navštívila litice válečná, ukončila tím éru prvního rozkvětu Orient Expressu. Ke své slávě se vrátil v meziválečném období, po začátku druhé světové války byl znovu odstaven. Tím také v podstatě skončila jeho zlatá léta. I když po kapitulaci Německa ještě nakrátko brázdil Evropu, studená válka ho definitivně zastavila. Vlak se tak vedle svých dalších funkcí stal také bezděčným indikátorem politického napětí v Evropě…
Legendy nestárnou
Orient Express mohl 4. října 1883 vyrazit na svou první pouť Evropou zásluhou belgického podnikatele George Nagelmackerse. Jeho trasa tehdy vedla z Paříže přes Vídeň, Budapešť a Bukurešť do rumunského Giurgiu (odtud mohli cestující pokračovat lodí). Cesta se zkrátila až v roce 1906 po otevření Simplonského tunelu pod Alpami a díky tomu mohla být otevřena nová trať vedoucí z Paříže přes Benátky až do Istanbulu. Simplonský tunel mimochodem představoval na svou dobu unikátní technické dílo – s délkou 19 803 metrů byl nejdelším železničním tunelem na světě.
V roce 1977 koupil dva vozy původního vlaku v aukci britský podnikatel James B. Sherwood a vytvořil tak základ pro obnovení slávy Orient Expressu. Po nákladném restaurování mohl Venice Simplon Orient Express vyjet poprvé z Londýna do Benátek 25. května 1982. Sherwoodova společnost, která postupně dokoupila dalších 35 lůžkových a jídelních vozů, jejichž restaurování ji přišlo na 16 milionů dolarů (zhruba 330 milionů korun), provozuje obnovený expres dodnes.
Foto: www.orient-expressimages.com, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.