Česká republika oslaví své hlavní město. Ve dnech 14.-15. května v naší metropoli proběhne druhý ročník Oslav Prahy, které vyzdvihnou sílu kulturního dědictví hlavního města a historických kořenů českého národa.
I letos organizátoři opět sestavili menu, které sahá od koncertů, divadelních představení a čtení poezie přes bezplatné zpřístupnění galerií, muzeí a památek až po autogramiády s olympioniky a diskuse s vědci.
"Když jsem si po sobě přečetl ten seznam osobností, které v našem hlavním městě působily, nemohl jsem se zbavit dojmu, že pravý důvod k realizaci této události není jen v pouhých oslavách pro oslavy, ale v předání vizí, myšlenek těchto lidí," říká autor druhého ročníku Oslavy Prahy Robert Kozler, kde je vstup na slavnosti opět bezplatný. Oslavy Prahy při loňské premiéře přilákaly kolem 80 tisíc návštěvníků.
Slavnosti obsahují celkem 39 akcí, které v alchymistických dílnách společnosti NedomYsleno ČR vznikly čistě pro Oslavy Prahy a které by mohly úspěšně fungovat i jako samostatné projekty. Patří sem Poetický běh Petřínem, Opera v ulicích města a Wolfgang Amadeus Mozart, muzikál "Touha mistra Hanuše", Jazz na parníku pražské paroplavební, Český řev - ocenění pro týmy pražského rokenrolu, Pražské hospůdky, heligonkáři a posvátný zlatý mok (akce věnovaná Bohumilu Hrabalovi), Pražský večerníček, Český rozhlas vysílá na frekvenci Oslav Prahy či Sbírka odkazů Járy Cimrmana.
600. let staroměstského orloje
Je tomu totiž právě 600. let od sestrojení unikátní technické památky a překrásného symbolu Prahy - staroměstského orloje. Oslavy návštěvníky zavedou do útrob jeho velkolepého mechanismu i dalších částí radnice a pověst orloje ztvární v muzikálové show "Touha mistra Hanuše" s předními pražskými herci a hudebníky. Na počest orloje vystoupí skupina Hradišťan s koncertem "Měří nám čas" a děti s rodiči narozeniny skvostné časomíry oslaví během happeningu, který rozsvítí město.
Více informací o akci na www.oslavyprahy.cz.
Foto: archiv