Ostrov dvou pobřeží

Relax
31. 7. 2006 00:00
Prázdninový ráj. Osmdesát kilometrů dlouhé pobřeží Oléronu nabízí bezpočet písečných pláží.
Prázdninový ráj. Osmdesát kilometrů dlouhé pobřeží Oléronu nabízí bezpočet písečných pláží.

Pohoda u Atlantiku. Golfský proud vytváří na prosluněném ostrově příjemné klima.Více než tři kilometry dlouhý most spojuje s pevninou francouzský ostrov Oléron. Je znám pro své mírné atlantické klima a téměř nekonečné pískové pláže. Na 80 kilometrů dlouhém pobřeží lemovaném lesy je kolem dvaceti pláží. Ty nejdelší jsou až 12 kilometrů dlouhé a při odlivu 500 metrů široké.

Podvečery na terasách

Oléron je znám jako zářící ostrov plný slunečního svitu, který počtem slunečných dnů může klidně konkurovat jižněji položeným regionům Provence. Navíc Golfský proud vytváří příjemné klima s téměř středomořskou vegetací. Rostou zde palmy, kaktu-sy, tamarišky, oleandry a fíkovníky.

Francouzský spisovatel Pierre Loti, který z této části Francie pochází, mluvil o Oléronu jako o ostrovu vůní. Již v únoru rozkvétají mimózy. Barevnou pestrost obstarají i slézy, které rostou na pozadí nabílených zdí nízkých domků. Divokou okrasu doplňují zelené vinice a úrodné zeleninové záhony. Saint-Trojan-les-Bains na jižním cípu ostrova je turistickým centrem již od devatenáctého století. Malé vilky a barevné bungalovy lemují bulvár kolem pláže.

Východní pobřeží ostrova obrácené k pevnině je klidné jako jezero. Zde jsou mělké pláže pro děti a ideální podmínky pro vodní sporty a rybaření. Na jihu, mezi Saint-Trojan-les-Bains a Vertbois je dvanáct kilometrů dlouhá písečná pláž. Pevný písečný podklad za odlivu je oblíbený pro tenis, kolo, plážové plachtění, jízdu na koni... Když se moře a s ním i příboj vrací, je na programu koupání ve vlnách. Tahle část ostrova je lemována dunami. Borovicové lesy nabízejí stín a místa na piknik a procházky. Le marais aux oiseaux -okruh kolem asi deseti hektarů bažin s ornitologickým parkem vítá návštěvníky k poznání fauny zdejší přírody.

Na nejzápadnější špičce ostrova u padesát metrů vysokého majáku Chassiron padá strmé úskalí do vln příboje. Stojí za to vystoupat strmé schody majáku a pokochat se krásou ostrova. Západnímu pobřeží vládne Atlantik, který s každým přílivem nanáší další vrstvy písku. Jím vytvořené duny jsou až dvacet metrů vysoké.

Oléron je také ústřicovým ostrovem Evropy. Marennes d´Oléron, jak se místním mořským živočichům říká, jsou ve Francii nejoblíbenější ústřicí. Ale najde se zde i mnoho jiných plodů moře: korýši a nejlepší mořské ryby - platýz, kambala, cípal a rejnok. Draží se s křikem na burzách v typické rybářské vesnici La Cotiniere na západním pobřeží. Ročně se zde prodá kolem čtyř tusíc tun ryb a - což je právě místní specialita - šedesát tun korýšů.

Takže není divu, že podvečery na terasách malých restaurací jsou rušné. Než zmizí slunce ve vlnách oceánu, popíjí se červený nebo bílý pineau, aperitiv z koňaku a hroznového moštu. A když se potom zešeří, přijde číšník s objednanými pochoutkami moře a otevře láhev další místní speciality - bílého vína muscadet či grosplant -a již začíná ta pravá oslava.

Architektura se šarmem

Prázdninový ráj. Osmdesát kilometrů dlouhé pobřeží Oléronu nabízí bezpočet písečných pláží.Z dvanácti ostrovních městeček a vesnic je snad nejvýznamnější Le Chateau-d´Oléron, jehož hradby se vypínají přímo z moře. Zdejší pevnost byla postavena architektem Vaubanem na rozkaz kardinála Richelieu a je charakteristickým vojenským dílem osmnáctého století. Měla klíčové postavení na takzvaném ohnivém pásu, který chránil vstup do ústí řeky Charente se strategickým arzenálem v městečku Rochefort. Její citadela s pěticí věží a mohutným pevnostním zdivem je dobře zachována.

Další vesnice - Saint-Georges-d´Oléron přišla k prosperitě díky soli a vínu. Zachovala si svůj šarm díky tradiční ostrovní architektuře a hlavně románskému kostelu Saint-Georges-Cheray. Přístav Le port du Douhet, odkud kdysi vyjížděly obchodní lodě s nákladem soli, je dnes sportovním přístavem.

V srdci ostrova se nachází Saint-Denis-d´Oléron, jež je hlavním městem a oplývá řadou památek: na náměstí Camille-Memain se tyčí Lanterne des Morts (25 metrů vysoká lucerna mrtvých z dvanáctého století). Románský kostel Saint-Pierre má bíle natřenou zvonici, která lodím plovoucím kolem sloužila v minulosti jako orientační bod. V ulici Pierre-Loti se nachází muzeum Eleonory Akvitánské, představující historii, zvyky a řemesla i tradice ostrova.

 

* * *

TURISTICKÉ INFORMACE

Oléron je s 30 kilometry délky a čtyřmi až deseti kilometry šířky (175 km2) největším ostrovem francouzského atlantického pobřeží a hned po Korsice druhým největším příbřežním ostrovem. Oléron je poměrně plochý - nejvyšší bod nepřesahuje 35 m n. m.

Dovolená na ostrově je možná v kempech všech kategorií, situovaných většinou ve stinném piniovém lese hned za dunami, anebo v jednom z mnohých letních domků, které je možné si zde pronajmout. Na ostrově se nacházejí také menší hotely.

Ve vesničkách na ostrově jsou obchůdky se suvenýry, oblečením, ale též supermarkety.

Nedaleko ostrova leží pevnost Boyard, ano, ta ze stejnojmenné televizní soutěže. Lze ji obeplout lodí, ale dovnitř vás nepustí.

WWW TIPY

• www.oleron.org - řada informací pro turisty na stránkách o ostrově, francouzsky, německy, anglicky
• www.oleronmag.com - internetový magazín o zajímavostech ostrova Oléron ve francouzštině
• www.mzv.cz - informace o cestování do Francie na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR

Autor, foto: Marian S. Sucha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ