<span>Památky ve středních Čechách</span> přilákaly loni více lidí

Relax
12. 1. 2010 08:00
Křivoklát má celoroční provoz.
Křivoklát má celoroční provoz.

Mníšek pod Brdy.Hrady a zámky pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ) ve středních Čechách zastavily v roce 2009 předchozí pokles návštěvnosti a tržeb. Zatímco loni prošlo branami 14 středočeských hradů a zámků přes 653 tisíc lidí, v roce 2008 to bylo zhruba 617 tisíc návštěvníků.

Celkové tržby se meziročně zvýšily o přibližně 19 milionů korun na 99,251 milionu korun. ČTK to řekl náměstek generální ředitelky pro objekty ve správě NPÚ Petr Svoboda. "Podařilo se zastavit zhruba sedmiprocentní propad návštěvnosti a tržeb a vrátili jsme se přibližně na úroveň roku 2007," uvedl Svoboda. Dodal, že nárůst tržeb oproti roku 2008 je především výsledkem marketingové kampaně, která byla v roce 2009 zaměřená na domácí a individuální turisty.

Mníšek pod Brdy

"Počet turistů přijíždějících ze zahraničí na hrady a zámky přes cestovní kanceláře v důsledku ekonomické krize poklesl, počet individuálních návštěvníků naopak vzrostl tak, že dokázal vyrovnat ztráty vzniklé úbytkem tržeb od cestovních kanceláří. Nárůst tržeb zaznamenaly hlavně menší objekty," sdělil Svoboda.

ČTĚTE TAKÉ: Klatovy letos slaví 750 let

Tržby se neskládají pouze z příjmů ze vstupného, ale také z krátkodobého i dlouhodobého pronájmu budov, svateb a podobně. Procentuálně největší nárůst návštěvnosti zaznamenali na zámku v Mníšku pod Brdy, kam loni dorazilo bezmála 26 tisíc návštěvníků, přibližně o 7000 více než v roce 2008. Zásluhu na tom má také otevření části parku, kam po osmi letech rekonstrukce mohli vstoupit první zájemci. Naopak největší pokles návštěvníků vykázalo Zbečno, kde na místní rychtu zavítalo 4218 lidí, což představuje necelých 82 procent návštěvnosti roku 2008.

Projekt Oživlé památky pokračuje

Křivoklát.Památkáři chtějí podle zástupců NPÚ letos návštěvníky přesvědčit, že hrady a zámky nejsou nějaká mrtvá muzea, ale že to jsou místa, kde se něco děje. Pro návštěvníky proto připravili hru Živá legenda, která představí poutavé příběhy spjaté s hrady a zámky. S novými tématy bude rovněž pokračovat projekt Oživlé památky, připravují se i nové vzdělávací programy pro děti a mládež. Zájem má také podpořit propojení návštěv několika objektů na kole a tematické akce seznamující návštěvníky s kuchyní a stolováním, zahradnictvím, životním stylem na zámcích nebo životem dnešních kastelánů. Chystaná kampaň má také zájemce seznámit s problematikou restaurování historických objektů, chybět nebudou ani tradiční kulturní akce.

NPÚ, územní odborné pracoviště středních Čech v Praze, obdrželo v roce 2009 rozhodnutí o přidělení dotace z Operačního programu Životní prostředí na rekonstrukci lipové aleje k zámku Konopiště a na obnovu parku v Mníšku pod Brdy. Rekonstrukce lipové aleje na Konopišti byla v loňském roce dokončena, obnova poškozeného parku v Mníšku bude hotova v roce 2011. Celkem bylo na obnově spravovaných památek NPÚ ve středních Čechách v roce 2009 investováno přibližně 27 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Pozor na zloděje lyží! Policisté v Jeseníkách varují

Hrady a zámky se otevírají běžně od dubna, kdy začíná návštěvnická sezona. Některé objekty, například Křivoklát, však mají celoroční provoz a na jiných lze kdykoliv objednat individuální prohlídky.

Foto: CzechTourism.com

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ