Česká metropole oslaví 20. výročí zápisu na listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO volným vstupem do řady památek. Vybrané paláce, věže či sakrální stavby budou ode dneška do neděle přístupny buď úplně zadarmo, nebo za zvýhodněné vstupné. Lidé si budou moci prohlédnout například reprezentační prostory Poslanecké sněmovny, podzemí Staroměstské mostecké věže či staré opevnění v Bartolomějské ulici. Zdarma bude zpřístupněna i výstava Příběh Pražského hradu.
Dnes bude volně přístupná například Jindřišská věž, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Karlově nebo chrám svatého Mikuláše na Malé Straně. O víkendu pak otevře své brány dalších téměř pět desítek objektů, mezi nimi například Betlémská kaple, Pinkasova synagoga, Staroměstská mostecká věž s podzemím a krovy nebo Emauzský klášter.
Lidé si budou moci prohlédnout Národní nebo Stavovské divadlo, kde je však nutná rezervace. Výjimečná bude i prohlídka exteriérů věže původního pražského opevnění ve dvoře objektu policie v Bartolomějské ulici.
Seznam zpřístupněných objektů a jejich otevírací doby najdou zájemci na webu Pražské informační služby (PIS), informovat se mohou také v jejích turistických informačních centrech.
Pražská památková rezervace, která má 866 hektarů, byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO 14. prosince 1992. Chráněné jádro zahrnuje zejména Hradčany s Pražským hradem, Staré Město, Josefov, Malou Stranu a Nové Město, částečně i Vyšehrad, Vinohrady, Holešovice, Podolí nebo Smíchov.
Celosvětově je na seznamu UNESCO 936 památek. Dvanáct z nich se nachází v České republice. Kromě historického jádra Prahy je to například vila Tugendhat v Brně, historické zahrady v Kroměříži, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál nebo morový sloup v Olomouci.